Zastosowanie technologii przewiertów sterowanych w budownictwie inżynieryjnym

Przewierty sterowane są jedną z metod bezwykoppowej budowy sieci uzbrojenia terenu i znajdują praktyczne zastosowanie w przypadku wystąpienia przeszkód terenowych w trakcie realizacji prac ziemnych. Uniwersalność metod opartych na przewiertach sterowanych pozawala na jej zastosowanie niezależnie od rodzaju gruntów.

Przewierty jako alternatywa dla wykopów

przewierty sterowane na ŚląskuWdrożenie do budownictwa inżynieryjnego technologii przewiertów sterowanych sięga aż do lat 60. XXw. a dynamiczny rozwój techniki umożliwił szybką adaptację tego rozwiązania, czego wynikiem są np. powszechnie stosowane dziś w budownictwie inżynieryjnym przeciski pneumatyczne. Prace ziemne z zastosowaniem technologii z użyciem wiertnic udarowych obejmują trzy etapy realizacji: wiercenie pilotowe, rozwiercanie gruntu oraz wciąganie rurociągu. Dzięki zastosowaniu metody takiej jak przewierty sterowane na Śląsku możliwy jest szybszy i bezinwazyjny przebieg prac związanych z budową sieci uzbrojenia terenu, poprzez niwelację dodatkowych czynności związanych z wykopami pod sieci instalacyjne. Koszta, jakie poniesiemy w związku ze zleceniem realizacji przewiertów sterownych może być uzależniona m. in. od materiałów jakie zdecydujemy się uwzględnić w projekcie, długości całej sieci przyłącza oraz średnicy zastosowanych rur. W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się stosowanie w ciągach instalacyjnych rur wykonanych ze specjalnie przygotowanych do tego tworzyw sztucznych.

Ponadto charakteryzują się zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne pozytywnie wpływa na wytrzymałość konstrukcji. Cechujące je specyficzne właściwości fizyczne są bardziej podatne na poddawanie obróbce termicznej. dzięki czemu łączenie poszczególnych elementów jest prostsze, a realizacja prac przebiega o wiele szybciej niż przy zastosowaniu tradycyjnych zespoleń nitowanych.