Zastosowanie komunikacji bezprzewodowej w przemyśle

 

Telefony, Internet czy laptopy – te rzeczy pozwalają nam się uwolnić od plączących się wszędzie kabli. Wiele urządzeń staje się bezprzewodowych, aby ułatwić życie użytkownikom i aby móc je wszędzie ze sobą przenosić. Sprawdza się to nie tylko w elektronice i życiu codziennym, ale coraz częściej także w różnych gałęziach przemysłu.

Niezawodność systemów bezprzewodowych

komunikacja bezprzewodowaTechnologie bezprzewodowe są coraz bezpieczniejsze i niezawodne, dlatego umożliwiają wykonywanie zadań, które przy użyciu tradycyjnych sposobów wykonywane byłyby dłużej lub bardziej nieefektywnie. Zakład produkcyjny może dzięki temu zyskać zwiększenie poprawności wykonania instalacji, które w przyszłości mogą w mniejszym stopniu wymagać konserwacji. I tutaj pojawia się komunikacja bezprzewodowa. Stosuje się ją w zdalnych układach automatyki, sieciach czujników, komunikacji M2M, systemach oddalonych, sieciach WLAN czy mobilnym monitoringu. Komunikacja w przemyśle to wymiana danych między systemami produkcyjnymi i kontrolno-pomiarowymi, a urządzeniami, które wykorzystywane są przez personel. Transmisja może być dwukierunkowa przy sterowaniu urządzeniami, a także w przypadku ich serwisowania podczas nieprawidłowości w działaniu. Zaletą wykorzystania takiej komunikacji w przemyśle jest tańsza w stworzeniu i utrzymaniu infrastruktura, szybszy czas instalacji oraz niższe koszty początkowe. Do najczęściej stosowanych technologii możemy zaliczyć WLAN, Wi-Fi, WPAN, Bluetooth czy ZigBee. Wyróżniamy także cztery pasma częstotliwości: 443.05 – 434.79 MHz, 868 – 870 MHz, 2400 – 2483.5 MHz, 5725 – 5875 MHz.

Przemysłowe systemy bezprzewodowe stają się coraz bardziej dostępne cenowo oraz wydajne pod względem transmisji danych, że coraz więcej zakładów decyduje się na ich użycie. Chętnie stosuje się je w kolejnych aplikacjach, dzięki czemu rynek łączności bezprzewodowej stale się rozwija i wzrasta na niego zapotrzebowanie.