Zalety sidemount

Dzięki konfiguracji sidemount można umieścić butle wzdłuż ciała płetwonurka. Początkowo stosowane prze nurków w wąskich jaskiniach. Dzisiaj sidemount, również dzięki dostępności sprzętu w sklepach nurkowych może być stosowane do nurkowania rekreacyjnego. Jakie są zalety sidemount? 

Worek i uprząż do sidemount

 

Po pierwsze. Poręczność i mobilność. Butle są mocowane za pomocą uprzęży do sidemount po bokach. Zwiększa to ich dostępność i sprawia, że wygodnie można z nich korzystać i kontrolować w trakcie pływania. Dzięki temu łatwiej jest przenosić butle, i cały zestaw jest dużo lżejszy. W szybki sposób można sprawdzić czy wszystko dobrze działa, szczególnie automaty i zawory butli, ponieważ ma się je właściwie pod ręką. 

Po drugie. Swoboda i komfort. Butle są umieszczone za pomocą uprzęży do sidemount wzdłuż ciała nurka. Nie krępuje to ruchów ale także zmniejsza opór wody i pozwala na swobodne przemieszczanie się nawet w wąskich szczelinach i syfonach. Kontrola w wodzie jest na dużo wyższym poziomie. Nie trzeba się, aż tak bardzo wysilać. 

Po trzecie. Kontrola i bezpieczeństwo. Dużo łatwiejszy jest dostęp do wszystkich zaworów i automatów. Szybciej przebiegają procedury, które wymagają zakręcenia butli. Dużo łatwiej również zapobiegać kolizjom, ponieważ butle ma się blisko siebie przy worek i uprzęż do sidemount. .Mniejsze jest ryzyko zaplątania się płetwonurka. 
worek i uprzęż do sidemount
Po czwarte. Uniwersalność i kompatybilność. Przede wszystkim w uprzężach do sidemount można pływać wszędzie. W jaskiniach, jeziorach, czy oceanach a nawet we wrakach statków. Sidemount sprawdza się przy nurkowaniu technicznym ale również rekreacyjnym. Chwalą sobie tę konfigurację nurkowie jaskiniowi, w końcu to dla nich była zaprojektowana. Nie ma problemu aby zgrać konfigurację sidemount z innym nurkiem, używającym tradycyjnego sprzęt. Warto tylko zaopatrzyć się dobry system do sidemount z oryginalną uprzężą do sidemount, skrzydłem i workami wypornościowymi do sidemount. Sprawdź to w najbliższym sklepie nurkowym. Nie brakuje również ofert sprzętu do sidemount w sklepach internetowych dla nurków.