Wypadek drogowy w towarzystwie obcokrajowca

 

Znalezienie się w trudnej sytuacji zawsze wymaga szybkich i zdecydowanych reakcji. Szczególnie istotne są współdziałania osób mających wpływ na stan zdrowia innych. Do takich sytuacji możemy zaliczyć np. wypadek drogowy. Pamiętacie lekcje z czasów szkolnych na temat postępowania po wypadku? Świetnie! Sprawa może się nieco skomplikować kiedy to będziemy zmuszeni porozumieć się z obcokrajowcem, a nie potrafimy biegle się komunikować.

Jak porozumieć się z obcokrajowcem podczas wypadku drogowego?

wypadek drogowy z obcokrajowcemZapewne rozmawiałeś kiedyś z kimś, kto nie mówi po polsku. Przynajmniej załóżmy, że tak było. Wymagało to od ciebie umiejętności posługiwania się innym językiem, np. angielskim. O ile obie strony władają danym językiem w sposób komunikatywny, kwestia wzajemnego zrozumienia wydaję się być banalna. Istotna jest również sfera, wokół której toczy się rozmowa. Chodzi o to, że zdecydowanie łatwiej jest rozmawiać nam na tematy, które dotyczą naszej codzienności, aniżeli na tematy wyjątkowe. Do tej drugiej grupy takich zaliczmy wypadek drogowy z obcokrajowcem. Komunikacja werbalna musi być uzupełniana nieustannie o komunikację niewerbalną. Język ciała sprawi, że nawet jeżeli nie znamy jakiegoś słowa, wystąpi większe prawdopodobieństwo, że druga strona nas zrozumie. Cały czas pamiętajmy aby wykazywać możliwe opanowanie lecz działać szybko i zdecydowanie. Gestykulacja to podstawa!

Pamiętajmy, że nie jest istotne czy znajdujemy się w Nowej Zelandii, czy też w Czadzie. Wypadek drogowy niesie za sobą konieczność udzielenia pierwszej pomocy i wezwania pogotowia. Nawet jeżeli nie będziemy w stanie porozumieć się z naszym zagranicznym towarzyszem, na całym świecie postępuje się w podobny sposób. Grunt to nie „stracić głowy”. Na szczęście w pewnych sytuacjach dają o sobie znać dobre, ludzkie instynkty!