W jakich działach używa się automatyki przemysłowej

Bardzo popularne w ostatnim czasie jest zastępowanie pracy ludzkiej automatami oraz urządzeniami, które wykonują ją za nas. Jest to bardzo pozytywna tendencja – praca w fabryce zwykle należy do tych, które nie cieszą się dużą popularnością, zaś dla pracodawców problemem są kadry.

Działów zastąpionych przez automatykę przemysłową jest sporo

automatyka przemysłowaNie wszystkie działy mogą być jednak zastąpione przez roboty. Niektórych obowiązków nie da się na nie przerzucić z bardzo prostych względów – nie jest tam wymagana chłodna precyzja, a raczej umiejętności, które posiadają tylko i wyłącznie ludzie. Mimo wszystko ogromna większość stanowisk zajmowanych przez ludzi w fabrykach może zostać zastąpiona przez roboty bez jakiejkolwiek straty na jakości. Ma to za to ogromne plusy – automatyka przemysłowa sprawia, że wydatki i koszty stałe firm znacznie spadają. Wiadomo – przy robocie wystarczy dostarczyć prąd i zadbać o odpowiednią konserwację, podczas gdy pracownicy musza być przez cały czas opłacani, i tak naprawdę nigdy nie wiadomo, czy w przyszłym miesiącu nadal będą chcieli dla nas pracować. Działy, jakie można zastąpić robotami to przede wszystkim wszystko to, co można nazwać produkcją, malowaniem oraz transportem w obrębie budynku. Po co kilka osób ma coś przenosić, lub jedna przewozić wózkiem, skoro jeszcze szybciej może wykonać to maszyna, która przetransportuje coś na linach przyczepionych do sufitu. Czym większe fundusze tym bardziej rozbudowana może być automatyka, i może objąć jeszcze więcej różnych działów.

Ważne jest, by ludzie wiedzieli o wszystkich zaletach i wadach wynikających z automatyzacji jeszcze przed przystąpieniem do jej wdrażania. Często może się okazać, że przedsiębiorca spodziewał się innego efektu, ale nie był skłonny sprawdzać, jak będzie to wyglądało na szkicach projektantów.