Twórcze projekty budynków w centrum Wrocławia

 

Zagospodarowanie centrum wielu polskich miast ciągle zmienia się. Dotyczy to także Wrocławia. Urząd Miasta organizuje przetargi na nowe budynki, starając się wybrać najbardziej rzeczowego, ale przy tym taniego kontrahenta. Projektanci muszą nie tylko zaszokować innowacyjnymi i kreatywnymi pomysłami, ale także spełnić podstawowe wymagania miasta.

Nowatorski projekt budynku w centrum Wrocławia

projekty budynków z WrocławiaW tym miesiącu do przetargu stanęło aż siedem firm. Działka, na której miał stanąć nowy biurowiec, znajdowała się kilometr od starówki Wrocławia. Zwycięzca mógł liczyć na duże wsparcie finansowe, podczas realizacji tego projektu. Projekty budynków z Wrocławia musiały trafić w gusta członków komisji. Dlatego też oprócz talentu, architekci musieli wykazać się znajomością infrastruktury. Głównym założeniem było postawienie budynku ceglanego, pięciokondygnacyjnego, z podziemnym parkingiem oraz szeregowymi sklepami umieszczonymi na parterze. Powyższe trzy piętra miały zajmować: kancelarie adwokackie, szkoły językowe, biura rachunkowe oraz gabinety lekarskie. Dwie ostatnie kondygnacje chciano zagospodarować na apartamenty. Miały to być cztery stumetrowe mieszkania, z ogrodem na dachu biurowca. Dodatkowo każde z nich miało własny balkon, od strony północnej albo południowej. Miały być one połączone schodami, wiodącymi na piąte piętro, gdzie zaprojektowano sypialnię i łazienkę oraz jeden pokój. Na czwartym piętrze miała mieścić się kuchnia, mały pokój oraz łazienka dla gości.

Wymagania miasta były nadzwyczajne. W gruncie rzeczy projekty budynków zależą tylko od wyobraźni architektów. W tym przypadku było inaczej. Głównym ich zadaniem było zastosowanie ciekawych rozwiązań łączących różne tworzywa sztuczne oraz zaprojektowanie dobrej komunikacji. Zwycięzca mógł także liczyć na wielomiesięczny kontrakt i dobre wynagrodzenie.