Sposoby na uprawę kukurydzy

Rolnictwo to jeden z głównych działów gospodarki w Polsce. Jego zadanie polega na uprawie roślin i hodowli zwierząt, które następnie są przetwarzane na pożywienie. Jedną z popularniejszych roślin uprawnych, którą zajmują się polscy rolnicy, jest kukurydza. Jakie są zasady siewu i jak należy postępować z tą rośliną, aby uzyskać jak najlepsze plony?

Podstawowe zasady uprawiania kukurydzy

nawóz do kukurydzyKukurydza zalicza się do roślin jednorocznych z kategorii zbóż. Z racji tego, że jest to roślina pochodząca z krajów o cieplejszym klimacie, trzeba pamiętać o kilku zasadach jej uprawy. Największym błędem popełnianym przez polskich rolników jest zbyt wczesny lub późny moment siewu. Odpowiednim czasem na rozpoczęcie uprawy tej rośliny jest ten, w którym temperatura wynosi już stałe 8 – 10 stopni Celsjusza. Maj jest miesiącem, w którym możemy być pewni słuszności siewu. Należy zawsze brać pod uwagę to, że cieplejsze dni zdarzają się już również w kwietniu, jednak gleba jest nagrzana tylko z wierzchu, a zimna i twarda w niższych warstwach, co może mieć negatywny wpływ na rozwój rośliny. Zbyt późny siew skraca z kolei okres wegetacji, przez co uprawa narażona jest na stratę dużej ilości plonów. Innym, często popełnianym błędem jest złe nawożenie. Odpowiedni nawóz do kukurydzy jest bardzo ważnym czynnikiem, który w dużej mierze może wpłynąć na dalszy wzrost rośliny. Z racji tego, że kukurydza ma duże wymagania, nawóz powinien być dobrze dobrany. Główną zasadą, jaką bierze się pod uwagę w przypadku nawożenia tej rośliny, jest jak największa różnica między ilością zawieranego fosforu i potasu. Należy również pamiętać, aby nawóz do kukurydzy zawierał takie mikroelementy, jak cynk, bor, magnez oraz siarkę. Jeżeli chodzi o zbieranie kukurydzy, to powinno ono mieć miejsce pod koniec sierpnia lub w pierwszych dniach września.

Dobrze uprawiana kukurydza może przynieść duże ilości zdrowych plonów. Przy rozpoczęciu siewu należy dobrze przemyśleć datę i pamiętać o tym, aby gleba miała odpowiednią temperaturę. Stosowanie odpowiedniego nawozu do kukurydzy może znacznie zwiększyć urodzaj i poprawić jego jakość.