Sposoby montażu grzałek silikonowych

Dostępne są różnorakie metody montażu mające na celu umożliwić szybką instalację grzałki. Grzałki silikonowe zbudowane są z gumy silikonowej wewnątrz której ułożone są spirale z przewodami rezystancyjnymi nawiniętymi na rdzeń z włókna szklanego.

Rodzaje mocować klejonych

grzałkaWśród tych sposobów montażu grzałek można wyszczególnić trzy rodzaje mocowań klejonych oraz mechaniczne napinacze. Elementy silikonowe mają ogromną przewagę nad innymi, gdyż mogą być mocowane oraz łączone z dowolnymi rodzajami powierzchni. Powierzchnia samoklejąca umożliwia szybką i wygodną instalację. Tą instalację należy przeprowadzić na gładką, uprzednio odtłuszczoną powierzchnię. Następnie trzeba położyć matę klejącą najpierw ściągając z niej powłokę ochronną, po czym trzeba rozwinąć na niej silikonowy element grzejny i docisnąć. Ten sposób montażu grzałek nie jest polecany przy zakrzywionej powierzchni oraz dla grzałek o mocy powyżej 0,8 W/cm² i temperaturze pracy powyżej 205°C. Do klejenia zazwyczaj używa się kleju RTV(po jego zastosowaniu elementy montowane są gotowe do użytku po 48 godzinach, klej jest odporny na temperatury do 205°C lub 260°C,klej jest dostępny w pojemnikach 90 i 355 ml) lub zestawu spoiwa silikonowego(zestaw taki składa się z żywicy i utwardzacza, które z łatwością się ze sobą mieszają i mogą być z łatwością nakładane pędzlem, zestaw spoiwa jest odporny na temperatury do 175°C). Klej RTV stosowany jest powierzchniowo wulkanizujący w temperaturze pokojowej. Przy większych elementach grzejnych zaleca się stosowanie klejów dwuskładnikowych. Natomiast mechaniczne napinacze, przydają się, gdy silikonowy element grzejny ma być używany w wielu miejscach i przenoszony. Inny typ napinaczy mechanicznych możliwych do użycia to zatrzaski, sprężyny, rzepy.

Grzałka silikonowa w ten sposób przymocowana może służyć do ogrzewania baterii i akumulatorów, utrzymania odpowiedniej temperatury substancji w beczkach, ochrony przed zamarzaniem w urządzeniach hydraulicznych, a także w urządzeniach medycznych, w sprzęcie komunikacyjnym.