Ściąganie należności

ściąganie należności – jak skutecznie odzyskać dług?

Dużo firm ma problem ze ściąganiem długów od swoich kontrahentów, jak sobie z tym radzić? Jest kilka sposobów na skuteczną windykację, ściąganie należności nie zawsze musi być trudne. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest oczywiście rozmowa z dłużnikiem, ale jeżeli to nie poskutkuje najważniejszym jest wysłanie ponaglenia listowego do zapłaty oraz wpisanie dłużnika do Krajowego Rejestru Sądowego.

Ściąganie należności – kto nam pomoże?

Ściąganie należnościCzynności te zazwyczaj przynoszą zamierzony skutek jeżeli dłużnik zwleka z regulowaniem zobowiązania , chociaż ma możliwości zapłaty gdyż opieka prawna wierzyciela w tym wypadku jest dość wysoka i przynosi efekty. Jeżeli jednak to nie poskutkowało, należy skierować sprawę na drogę postępowania sądowego i dalej postępowania egzekucyjnego, jednakże niestety często okazuje się, że nieregulowanie zobowiązania było spowodowane brakiem środków i w takim wypadku ściąganie należności jest niemożliwa. Należy nadmienić również, że wierzyciel w czasie między braniem pożyczki, a spłatą długów może stać się niepoczytalny lub niezdolny do pracy, a więc utraci prawdopodobnie główne źródło przychodów, reguluje to specjalne prawo medyczne.

W takim wypadku wierzyciel ma prawo do roszczeń spłaty długów od żyrantów czyli poręczycieli o ile takowi byli uwzględnieni przy spisywaniu umowy, jeżeli nie pozostaje najbliższa rodzina kontrahenta, lecz i tutaj nie mamy pewności czy dłużnik takową posiada. Ważnym więc jest, aby dając pożyczkę dopilnować tego, aby dłużnik posiadał co najmniej dwóch poręczycieli, ułatwi to znacznie pracę sądu oraz potencjalną interwencję komorniczą.