Różne rodzaje parapetów

 

Przy budowaniu domu większość naszej uwagi skierowana jest na wnętrza. W końcu przez większość czasu oglądać będziemy nasz dom od środka. Trzeba jednak pamiętać, że wykończenie zewnętrzne ma również bardzo duże znaczenie. To, jakie materiały zastosujemy będzie miało przełożenie na to, jak długo dom będzie nam służył bez konieczności remontu.

Wybieramy parapet do nowego domu

parapet plastikowyKiedy budujemy dom pamiętajmy o tym, że jakość materiałów zastosowanych na zewnątrz jest czasami ważniejsza od tego, co będziemy mieli we wnętrzach. Od strony elewacji, bowiem, budynek narażony jest na działanie czynników zewnętrznych, co powoduje, że jest narażony na szybsze zniszczenia. Jedną z ważniejszych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć na budowie, będzie to, jakie parapety zastosujemy przy naszych oknach od ich strony zewnętrznej. Do wyboru mamy parapety ceramiczne, aluminiowe, metalowe. Najczęściej wybierany jest parapet plastikowy, a konkretniej z PCV. Taki parapet ma dużo zalet, przede wszystkim jest bardzo odporny na działanie czynników zewnętrznych typu śnieg czy deszcz, a w naszym klimacie takich opadów mamy stosunkowo dużo. Dodatkowo dobrze tłumią hałas i są bardzo elastyczne, jak chodzi o dopasowanie do stylistyki budynku. Największą zaletą jest jednak to, że plastikowe parapety są najtańsze ze wszystkich. Dlatego tak wiele osób decyduje się na ich zakup. W końcu budując dom zazwyczaj szukamy optymalnych rozwiązań, również pod kątem finansowym.

Jedną z ważniejszych decyzji przy wykańczaniu domu od strony zewnętrznej jest wybór parapetów. Chodzi tutaj nie tylko o kwestie estetyczne, ale też o praktyczność. W zależności od tego, z jakiego materiału będzie wybrany przez nas parapet, tak długo będzie nam służył. Warto więc brać pod uwagę odporność danego materiału.