Rodzaje i zastosowanie wytłaczarek do folii

Metoda przetwórstwa, która polega na uplastycznianiu tworzywa i jego przepychaniu przez głowicę, nazywane jest powszechnie wytłaczaniem. Cały proces przebiega w wytłaczarkach, których głównym elementem jest głowica z dyszą.

Przegląd niektórych metod wytłaczania polimerów

wytłaczarki do foliiNajczęściej stosowanymi wytłaczarkami są maszyny jednoślimakowe. Proces pozyskania półproduktu oparty jest na tarciu i dopuszczenia ciepła do ślimaka. Wskutek tych działań tworzywo topi się i jest transportowane przez dysze, które nadają mu pożądany kształt. W ten sposób powstają profile, folia lub płyty. Dzięki rożnego rodzaju dyszom, możemy wyróżnić wytłaczarki do folii, płyt, rur, węży i różnego rodzaju kształtów. Oprócz funkcji przetwarzania, wytłaczarki mogą posłużyć do nakładania izolacji na liny i przewody elektryczne. Innym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest stworzenie wytłaczarki odgazowującej, która dzięki wyłączeniu procesu wstępnego osuszania wilgotnego granulatu, obniża ciśnienie stopu do ciśnienia atmosferycznego, powodując tym, swobodne ujście pary wodnej i innych substancji lotnych przez otwory w cylindrze. Innym przykładem urządzeń jest wytłaczarka dwuślimakowa. Ich główną zaletą, jest możliwość uzyskania dużej wydajności przy stosunkowo krótkim czasie. Poza tym, w tego typu urządzeniach mogą pracować rożne ślimaki, powodując łatwiejsze uplastycznienie materiałów i większą kontrolę produktów – wrażliwych termicznie. Głownie są to ślimaki: cylindryczne, stożkowe, współbieżne i przeciwbieżne, oraz mniej lub bardziej zazębiające się.

Innym rodzajem wytłaczania jest metoda z rozdmuchem, która najczęściej używana jest przy produkcji folii. Tworzywo jest formowane w kształt rękawa, następnie do rękawa doprowadzone jest powietrze, które powoduje rozdmuch. Odbiór folii jest tak ustawiony, aby uzyskać całkowicie zestalony materiał.