Realistyczna zieleń na makiety

Sposobów na wykonanie trawy do makiet czy podstawek figurek było naprawdę dużo, zarówno łatwych i prostych, w sam raz dla amatorów, jak i bardziej wymagających, aczkolwiek dających o wiele lepszy efekt wizualny. Osobiście wolałem zawsze dopasować materiał do konkretnego modelu, by uzyskać jak najlepszy efekt wizualny.

Zieleń na makiety do gier bitewnych

zieleń na makietęChyba najprostszym i najpopularniejszym materiałem do imitowania trawy była posypka modelarska. Było to nic innego niż drobno zmielone, zielone wiórki z tworzywa, którymi dosłownie posypywało się powierzchnię pokrytą klejem. Nie wymagało to absolutnie żadnej wprawy i dawało dość satysfakcjonujące efekty, choć najlepiej sprawdzało się na podstawkach figurek i niewielkich powierzchniach. Mech modelarski, w połączeniu ze sztucznymi roślinami akwarystycznymi był chyba najlepszym rozwiązaniem dla modelarzy którzy nie posiadali zbyt dużego budżetu, aczkolwiek chcieli wykonywać makiety realistyczne i dobrze wyglądające, a jednocześnie trwałe i odporne na uszkodzenia. Po przyklejeniu do powierzchni, mech z czasem zasychał, tworząc twardą warstwę zieleni, odporną na uszkodzenia i trwałą, a w połączeniu z niewielkimi sztucznymi roślinami, pozwalał on na stworzenie imitacji niemal każdego terenu. Dla modelarzy bardziej zasobnych i uzdolnionych, dostępna były wysokiej jakości zieleń na makietę, głównie przeznaczona do makiet kolejowych, aczkolwiek możliwa do użycia niemal do każdego modelu.

Były to elementy z tworzywa o wysokiej jakości, bardzo dobrze wykonane, choć z racji przeznaczenia, nie były one zbyt trwałe, i wymagały pewnej dozy ostrożności by nie zostać przypadkowo uszkodzone. Mimo to, dawały najlepszy efekt wizualny, pozwalający zaawansowanym modelarzom tworzyć naprawdę imponujące makiety.