Przyciemnianie szyb w samochodach

Przyciemniane szyby samochodowe to niejako symbol każdego tuningowanego pojazdu, ale nie każda metoda przyciemniania jest skuteczna. Nie każda jest również zgodna z wymogami kodeksu drogowego, nakazującego zachowanie maksymalnej widoczności dla kierowcy każdego modyfikowanego pojazdu.

Profesjonalne przyciemnianie szyb w aucie sportowym

przyciemnianie szyb samochodowychDo niedawna, najpopularniejszą metodą zaciemniania szyb było położenie folii zaciemniającej na danej szybie. Podczas gdy taka metoda dobrze sprawdzała się w przypadku szyb tylnych, folia ograniczała widoczność kierowcy w zbyt dużym stopniu, przez co jest obecnie bardzo rzadko stosowana. Zamiast folii, stosuje się chemiczne przyciemnianie szyb samochodowych, za pomocą preparatów służących właśnie do tego celu. Jest to o tyle skuteczniejsza metoda, iż preparaty do zaciemniania nie zmieniają koloru szyby w bardzo dużym stopniu, aczkolwiek działają niczym okulary polaryzacyjne, blokując promienie ultrafioletowe, które są głównym czynnikiem, prowadzącym do porażenia oczu kierowcy patrzącego w kierunku słońca. Po nałożeniu na szybę, preparat pozwala również na zmniejszenie nagrzewania się kabiny kierowcy w dowolnym samochodzie. Owy środek powoduje tylko nieznaczne przyciemnienie samej szyby, która po potraktowaniu takim preparatem wygląda niczym szyby w najnowocześniejszych samochodach sportowych.

Jest więc również bardzo imponującą częścią wizualną samochodu, a wedle kierowców, szyba zaciemniona chemicznie wygląda znacznie bardziej okazale niż szyby z folią, mającą tendencję do zdzierania się i szybkiego uszkadzania. Chemiczne zaciemnianie szyb jest również znacznie pewniejszą metodą, gdyż po nałożeniu preparatu, powierzchnia szyby nie ulega uszkodzeniu czy zadrapaniu tak jak folia, i nie musi być ponownie traktowana środkiem zaciemniającym przez wiele lat.