Proste i niedrogie ogrzewanie wody

Sposobów na przygotowanie ciepłej wody w domu jest kilka. Którą opcję wybierzemy, zadecydują o tym zarówno warunki i możliwości techniczne, jak i nasze osobiste przyzwyczajenia i preferencje. Nie bez znaczenia są również koszty eksploatacyjne poszczególnych urządzeń i wysokość przyszłych rachunków za ogrzewanie wody.

Jak działa podgrzewacz przepływowy do wody?

wydajny ogrzewacz przepływowy wodyAby korzystanie z ciepłej wody w domu było wygodne oraz niedrogie, konieczna jest odpowiednio poprowadzona instalacja oraz wydajne i energooszczędne urządzenie do ogrzewania wody. Jedną z ciekawych opcji jest wydajny ogrzewacz przepływowy wody. Jego zasada działania jest bardzo prosta. Wystarczy odkręcić kran z ciepłą wodą, aby urządzenie zaczęło pracę. Woda ogrzewana jest za pomocą niewielkiej grzałki o charakterze spiralnym. W momencie odkręcenia kranu urządzenie zaczyna pobierać potrzebną mu do pracy energię, a kończy w momencie zakręcenia kurka. Energia pobierana jest zatem jedynie w chwili korzystania z ciepłej wody. Wydajny ogrzewacz przepływowy wody może być urządzeniem pracującym bezpośrednio przy jednym punkcie poboru, lub też może być podgrzewaczem wielopunktowym, czyli takim, który obsłuży wszystkie krany, prysznice, wanny w domu. W pierwszym przypadku urządzenie jest niewielkie, waży zaledwie kilka kilogramów, montowane jest bezpośrednio na ścianie lub pod zlewem, ukryte w szafce. Jeśli stawiamy na podgrzewacz centralny, najważniejsze jest jego właściwe umieszczenie w domu. Pamiętajmy, że im krótsza droga od ogrzewacza do kranu czy prysznica, tym większy komfort użytkowania.

Urządzenie, które ma za zadanie obsłużyć kilka punktów poboru wody musi odznaczać się odpowiednią mocą. Moc ta musi przekładać się na ilość i rodzaj punktów w domu (więcej mocy potrzeba przy wannie i prysznicu, mniej przy kranie). Umieszczając urządzenie w stosunkowo równej i niedalekiej odległości od łazienki i kuchennego zlewu zmniejszymy ilość zalegającej wychłodzonej wody w rurach, która obniża komfort użytkowania.