Promienniki generujące fale podczerwieni

 

Nie od dziś wiadomo jak sporym problemem zawsze było ogrzewanie pomieszczeń o bardzo dużej kubaturze. Chodzi przede wszystkim o to, że dotychczas ogrzewanie opierane było tylko i wyłącznie o podgrzewanie powietrza. Taka metoda jest dobra ale jednak tylko przy mniejszych pomieszczeniach. Jeśli musimy ogrzewać hale przemysłowe to już tradycyjne grzejniki się raczej nie sprawdzą.

Nowoczesne promienniki podczerwieni

gazowe promienniki podczerwieniOgrzewanie konwekcyjne jest nam znane od niepamiętnych czasów. Nawet gdy ludzkość nie znała procesów zachodzących w świecie fizyki to jednak wiedziano, że po rozpaleniu w kominku podgrzewa się powietrze, które wypełnia całe pomieszczenie. W efekcie tego jest nam ciepło. Jednak trzeba zauważyć, że podgrzane powietrze zawsze unosi się ku górze. W związku z tym w dużych pomieszczeniach nie odczujemy tego ciepła zbyt szybko. Jeśli dodatkowo budynek nie jest ocieplony to już w ogóle może być tak, że grzejniki konwekcyjne będą pracowały na darmo. Ciekawym rozwiązaniem mogą być nowoczesne gazowe promienniki podczerwieni. Zostały one stworzone właśnie z myślą o podnoszeniu temperatury w pomieszczeniach o dużej kubaturze. Najważniejsze w tej technologii jest to, że takie promienniki nie podgrzewają powietrza. Fale podczerwieni przenikają pomiędzy cząsteczkami powietrza i podgrzewają jedynie przeszkody spotykane na swej drodze. Człowiek po spotkaniu z takimi falami zaczyna bardzo szybko odczuwać przyjemne ciepło.

Fale podczerwieni w ogrzewaniu stosowane są w zasadzie od niedawna. Wszystko wskazuje jednak na to, że za jakiś czas będą one nieodłączną częścią naszego życia ponieważ promienniki podczerwieni często stosuje się również w domach. Występują one bowiem w wersjach dekoracyjnych, które przymocować możemy nawet do sufitu w naszym domu.