Profesjonalne badanie kortyzolu

Minimum raz w roku należy wykonać badanie morfologiczne krwi. Ma to na celu wykluczenie ewentualnych odchyleń od normy oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, jeśli takie będzie konieczne, ponieważ wyniki będą nieprawidłowe. Warto jednak wiedzieć, że są również inne badania, które należy wykonać, aby mieć pewność, że jesteśmy w dobrej kondycji.

Jak określić poziom kortyzolu w naszym organizmie?

badanie poziomu kortyzoluJednym z takich badań jest badanie stężenia hormonów, a zwłaszcza kortyzolu. Okazuje się bowiem, że kortyzol bardzo często jest podwyższony u osób, które na co dzień mają wiele stresu i nie radzą sobie z jego rozładowywaniem. Kortyzol jest bowiem jednym z tak zwanych markerów stresu. Im dłużej jesteśmy zestresowani, tym poziom kortyzolu jest wyższy, co może wpływać na wiele funkcji w naszym organizmie. Kortyzol podnosi poziom glukozy we krwi, wpływa negatywnie na nasze kości, ponieważ prowadzi do demineralizacji, a tym samym do osteoporozy, podnosi ciśnienie, a także powoduje problemy z zasypianiem. Jeśli zauważamy u siebie któreś z tych objawów to warto jest wykonać badanie poziomu kortyzolu w najbliższym laboratorium. Takie badanie wykonywane jest z krwi, a wyniki możemy sprawdzić w internecie za pomocą specjalnego kodu już popołudniu lub też następnego dnia odebrać je w wersji papierowej. Jeśli chodzi o cenę to nie musimy się martwić. Badanie to nie jest kosztowne, dzięki czemu każdy z nas może sobie pozwolić na ich wykonanie.

Warto także wiedzieć, że możemy poprosić naszego lekarza prowadzącego o wystawienie skierowania na takie badanie. Dzięki temu badanie wykonane zostałoby nam za darmo, a koszy pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Przy okazji takiego badania możemy również zrobić morfologię, badanie CRP oraz OB., ponieważ wykonuje się je z tej samej próbki krwi.