Produkcja filmu poklatkowego

 

Niektórzy z nas mogliby chcieć zacząć rozwijać się w kwestii produkcji filmowych, jednak na początku jest to wiele etapów, które trzeba zrozumieć i nauczyć się ich, dlatego poleca się coś prostszego. Początkowo dobrym wyborem będą filmy timelapse, które nie wymagają od nas pracy z aktorami, jednak mają wiele podobnych cech do typowej produkcji.

Pierwszy film poklatkowy

krótki film timelapseJeżeli jesteśmy zainteresowani rozwojem w ramach produkcji filmowych musimy wiedzieć, iż początkowo praca z aktorem czy produkcje długometrażowe mogą być nazbyt trudne dla laika. Dlatego ciekawym rozwiązaniem będzie krótki film timelapse, czyli tak zwany film poklatkowy. Składa się on przede wszystkim na pracę z kamerą i edycją, dzięki czemu musimy przede wszystkim nauczyć się podstaw nagrywania jak rodzaje kadrów, obsługa sprzętu do nagrywania czy edycji. Aby stworzyć taki film wystarczy zastanowić się nad ciekawym pomysłem, rozpisać go, a następnie znaleźć dłuższą chwilę czasu. Dlaczego? Ponieważ w filmach timelapse najczęściej potrzeba jest ustawienia kamery na wiele godzin w jednym miejscu, abyśmy mogli potem na ujęciach zaobserwować zmianę. Może to być zachodzące słońce, rosnąca trawa czy pojawiające się żłobienia od spływającej wody. Pomysł należy do nas. Następnie takie nagranie umieszczamy w programie, w którym zmienimy szybkość, długość oraz dodamy efekty specjalne. To będzie dobry czas do nauki nowego oprogramowania i nie tylko.

Gdy chcemy rozwinąć swoje umiejętności względem nagrywania warto rozpocząć od prostszych nagrań timelapse. One pozwolą nam na popełnianie pierwszych błędów, które po wystąpieniu nie będą tak rażące jak przy produkcjach długometrażowych, a szczególnie z aktorem i dialogiem. To ciekawy wybór do nauki i ekspresji artystycznej.