Oszczędność wody w gospodarstwie rolnym

Woda z roku na rok staje się coraz bardziej materiałem deficytowym. Z tego powodu warto ją oszczędzać oraz gospodarować nią racjonalnie. Niestety nie sposób wyobrazić sobie gospodarstwa rolnego czy też hodowli zwierząt bez dużego zużycia wody. Można jednak zadbać o zmniejszenie kosztów zużycia wody, magazynując ją i wykorzystując w sposób zrównoważony.

Jak i po co magazynować wodę?

zbiornik na wodę pitnąMagazynowanie wody w rolnictwie czy na fermach zwierzęcych to doskonały sposób na obniżenie nieco kosztów ponoszonych na jej zużycie. Magazynować można wodę pitną oraz wodę deszczową, przy czym to ta druga pozwoli nam ograniczyć koszty. Deszczówka bowiem jest wodą idealną do podlewania upraw, jej parametry są dużo lepsze niż parametry wody z kranu (jest miękka i kwaśna) oraz, co najważniejsze, darmowa. Zbieranie deszczówki na dużą skalę pozwoli realnie obniżyć koszty utrzymania upraw. Ale po co magazynować wodę pitną? Otóż czasem zdarza się, że z powodu awarii jesteśmy na jakiś czas odcięci od dostępu do wody. Zdarzają się również obszary, na których dostęp do wody z wodociągów jest czasowo ograniczany. Takie sytuacje to duży stres dla właściciela gospodarstwa rolnego, które bez stałego dostępu do wody nie może funkcjonować. Zbiornik na wodę pitną pozwala na zrobienie zapasu, który może uratować gospodarstwo w przypadku nagłej awarii wodociągów. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy magazynować wodę pitną, zbiornik musi być do tego specjalnie przeznaczony, konieczny jest odpowiedni certyfikat. Tak czy inaczej, zbiornik na wodę pitną jest bardzo dobrą inwestycją. Przed zakupem takiego zbiornika trzeba będzie jeszcze podjąć decyzję co do jego rodzaju. Producenci oferują nam zbiorniki żelbetowe monolityczne lub prefabrykowane, oraz zbiorniki stalowe oraz z tworzyw sztucznych.

Zbiorniki do magazynowania wody różnią się nie tylko materiałem, z jakiego są wykonane ale oczywiście wielkością. Pojemność zbiornika zależeć będzie od potrzeb inwestora oraz od jego możliwości finansowych. Ważne będzie także umiejscowienie takiego zbiornika na terenie działki, oraz to, czy będzie on zakopany w gruncie (w całości lub częściowo) czy będzie zbiornikiem naziemnym.