Ośrodek leczenia uzależnień pomoże w walce z nałogami

Każdy z nas ma pewne przyzwyczajenia i nałogi, które wypracował podczas codziennych obowiązków. O ile część z nich może być przydatna, tak uzależnienie od substancji psychoaktywnych lub hazardu bywa poważnym problemem. W niektórych przypadkach osoby uzależnione nie radzą sobie same ze swoimi zaburzeniami i powinny sięgnąć po specjalistyczną pomoc. 

Leczenie uzależnień jako krok ku lepszemu życiu

ośrodek leczenia uzależnień na nfzUzależnieniem określa się zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, które manifestuje się poprzez wewnętrzny przymus przyjmowania określonej substancji psychoaktywnej lub wykonywania pewnej czynności. Wokół nas znajduje się wiele rzeczy, które potencjalnie mogą wpływać na nas uzależniająco, np. alkohol, narkotyki, leki, hazard czy tytoń. Są też mniej oczywiste czynniki, które mogą być jednocześnie dobrymi, jak i destrukcyjnymi nawykami, takie jak praca, korzystanie z komputera czy przeglądanie social mediów. Ośrodek leczenia uzależnień na nfz to miejsce, gdzie osoby z uzależnieniami mogą liczyć na profesjonalną pomoc. Taka placówka zapewnia kompleksową opiekę doświadczonej i wykwalifikowanej kadry psychologów, lekarzy i pielęgniarek, dzięki czemu przejście przez program leczenia przebiega skuteczniej i łatwiej dla pacjenta. Dzięki sprawdzonym metodom walki z uzależnieniami i określonym procedurom postępowania pacjent ma szansę na walkę z nałogami w atmosferze wsparcia i empatii. Niezbędnym krokiem podczas leczenia jest fizyczne odstawienie substancji lub zaprzestanie wykonywania danej czynności, nazywane odwykiem, czyli tzw. detoks. Modelami terapii uzależnień są np. reprogramming, psychoterapia indywidualna i grupowa czy hipnoterapia. 

Celem leczenia uzależnień jest uzyskanie przez pacjenta stanu, w którym nie będzie on czuł potrzeby zażywania określonej substancji psychoaktywnej czy wykonywania pewnej czynności. Aby terapia zakończyła się sukcesem, należy przejść przez odwyk i uczęszczać na konsultacje psychologiczne, a po zakończonym procesie utrzymać trzeźwość i wykorzystać zalecenia do zmiany trybu życia.