Obowiązkowy zamek bezpieczny

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pomieszczenia chłodnicze muszą być budowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie ma ku temu żadnych wątpliwości. Trzeba wiedzieć, że nie wystarczą tutaj odpowiednie drzwi chłodnicze.

chłodniaKoniecznością będzie także montaż zamka bezpiecznego w takich drzwiach. Jest to wymóg, który jest obostrzony przepisami prawa. Jest to tak zwany zamek awaryjny. W przypadku gdyby ktoś zatrzasnął się na przykład we wnętrzu pomieszczenia to wówczas otwarcie drzwi od wewnątrz także będzie możliwe. Jeśli drzwi nie posiadałyby takiego zamka to ich otwarcie byłoby możliwe tylko i wyłącznie od zewnątrz. Warto wiedzieć, że tego typu zamki wykonuje się ze specjalnych materiałów. To konieczność, gdyż w pomieszczeniach chłodniczych panują bardzo niskie temperatury, znajdują się tam agregaty chłodnicze. Zwykły zamek mógłby się nie sprawdzić w takich warunkach. Lepiej zatem zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo osób, które będą korzystały z takich właśnie pomieszczeń i kupić zamek bezpieczny specjalnie przeznaczony do takich pomieszczeń. Kupując zamek będziemy musieli dokładnie określić kierunek otwierania drzwi. Nie można tutaj bowiem zmienić kierunku otwierania. Warto wiedzieć także o tym, że drzwi przesuwne do chłodni mogą również być otwierane i zamykane w wersji automatycznej. Wówczas montaż zamku nie będzie potrzebny. Jeśli chodzi o to rozwiązanie to trzeba wiedzieć, że przy drzwiach montuje się wówczas zwykłe włączniki, dźwignię pociągową. Drzwi mogą być także otwierane i zamykane za pomocą pilota lub też za pomocą zainstalowanej w nich fotokomórki. Jednak nie każde rozwiązanie sprawdzi się w każdym rodzaju drzwi chłodnicze.

Nie każde rozwiązanie sprawdzi się także przez specyficzne warunki, które panują w takich pomieszczeniach przez urządzenia chłodnicze. Wiadomo, że będą tam duże wahania temperatur, a także wysoka wilgotność powietrza. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie to koniecznie powinniśmy wcześniej zapoznać się z ofertą wszystkich producentów dostępnych na rynku. A jest ich całkiem sporo.