Niewłaściwe użytkowanie klimatyzacji ma wpływ na nasze zdrowie

W obecnych czasach bardzo często można spotkać się z obawami a także licznymi zastrzeżeniami, które dotyczą działania klimatyzacji i jej wpływu na organizm człowieka.

Zanieczyszczony filtr klimatyzacji jest bardzo niebezpieczny dla alergików

klimatyzacjaOkazuje się jednak, że wiele problemów oraz faktycznych zagrożeń wynika niestety z niewłaściwego użytkowania, błędnego montażu oraz nierozsądnej eksploatacji (tutaj w szczególności należałoby zwrócić uwagę jak istotna jest w celu prawidłowego działania klimatyzacji, naturalna wentylacja pomieszczeń a więc codzienne ich wietrzenie poprzez otwieranie okien), dlatego tak ważne jest, by do montażu zatrudnić wyspecjalizowaną firmę np. z Wrocławia, by taka klimatyzacja była dostosowana do naszego pomieszczenia. Jednym z podstawowych problemów związanych z klimatyzacją jest oczywiście kłopot dotyczący osób z alergią. Z jednej strony podstawowym zadaniem klimatyzacji jest przecież ochrona przed znajdującymi się w powietrzu alergenami (m.in. kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt, pleśnie oraz grzyby) a także przed czynnikami, które mogą zwiększyć reakcję alergiczną (np. dym papierosowy, substancje gazowe, które pochodzą z farb, lakierów), niestety wszelkie te zanieczyszczenia, które osadzają się na specjalnych filtrach w klimatyzatorze nie znikają, tylko stopniowo gromadzą się wewnątrz urządzenia.

Kiedy filtr jest już bardzo brudny oraz wilgotny, zmniejsza się wydajność klimatyzacji przez co automatycznie jakość powietrza wewnętrznego się pogarsza i ma niekorzystny wpływ na alergików. Problem jednak może zostać szybko rozwiązany, wystarczy jedynie dbać o regularne czyszczenie klimatyzatora i znajdujących się w nim filtrów (w ich przypadku wymagana jest także okresowa wymiana). Producenci zalecają czyszczenie filtrów raz na dwa tygodnie. Przydaje się do tego sucha, miękka szmatka, jeśli jednak zabrudzenia są spore można użyć wody zmieszanej z mydłem, nie stosujmy jednak ostrych środków czyszczących, gdyż mogą one uszkodzić filtry i do tego mieć negatywny wpływ na ogólne działanie klimatyzacji.

Co ciekawe, nowoczesne modele klimatyzatorów posiadają już w swoich funkcjach specjalną sygnalizację stanu zanieczyszczenia filtrów, która informuje użytkowników o konieczności ich wymiany.