Naturalne metody na uspokojenie

Stres i przewlekłe napięcie dotyka obecnie niemal każdego. Żyjemy w biegu, rzadko mając czas na zaplanowany relaks i chwilę dla siebie. Adrenalina bywa motywująca, jednak na dłuższą metę może prowadzić do zmęczenia i wypalenia zawodowego. Sięganie po leki czy używki to sposób jedynie na złagodzenie objawów, jednak prowadzą do błędnego koła. Lepiej spróbować zmienić styl życia za pomocą naturalnych środków. 

Zalety olejków na uspokojenie

olejki na uspokojenieZdenerwowanie zazwyczaj nie jest powodem sięgnięcia po specjalistyczne środki farmakologiczne, jednak stałe życie w stresie może negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Mogą pojawić się takie problemy jak obniżenie odporności, choroby układu krążenia, pogorszenie wyglądu skóry i włosów, dolegliwości trawienne czy zaburzenia psychiczne. Przed pójściem do specjalisty można spróbować zmienić swój tryb życia łatwodostępnymi metodami. Można zacząć od ćwiczeń relaksacyjnych i oddechowych oraz regularnej aktywności fizycznej, które regulują ciśnienie krwi i przyczyniają się do produkcji hormonów szczęścia. Konieczna może być również zmiana diety i odpowiednia suplementacja np. deficytową w naszym regionie witaminą D. Warto też sięgnąć po rady do przodków — olejki na uspokojenie są znane i cenione od wieków. Naturalne właściwości roślin i ziół stosowanych w olejkach — melisy, lawendy, rumianku czy waleriany sprawiają, że odprężymy się i wyciszymy bez leków na receptę. Olejki można stosować do kąpieli, inhalacji, kominków zapachowych w aromaterapii czy w formie naparów do picia. Uważa się, że w szczególności lawenda łagodzi stany lękowe, uporczywe bóle głowy i obniża napięcie mięśniowe. 

Lista olejków uspokajających jest długa dzięki szerokiej gamie ziół, które są do nich wykorzystywane. Każdy znajdzie wariant odpowiedni dla swoich potrzeb, który może wykorzystać na różne sposoby, np. olejek lawendowy to najlepszy sposób na łagodzenie stresu, olejek z werbeny przynosi radość i odprężenie, a olejek jaśminowy łagodzi wybuchy gniewu i działa relaksująco. Wystarczy kilka kropli dla zadowalającego efektu!