Najlepsze sposoby na kolkę u dziecka

Rozpaczliwy płacz niemowlęcia, który trudno ukoić, to najczęściej objaw kolki. Dolegliwość ta często spędza sen s powiek młodym rodzicom. Istnieją jednak sprawdzone, domowe sposoby, które mogą przynieść ulgę podczas napadu kolki u dziecka. 

Skuteczne sposoby na kolki u dzieci

sposoby na kolkę u dzieckaKolka, to bolesne skurcze jelit, które występują u niemowląt. Dolegliwość ta dotyczy około 40 % dzieci. Kolka najczęściej pojawiają się miedzy 3 a 6 tygodniem życia. Jej przyczyny nie są do końca poznane, upatruje się ich w niedojrzałym układzie pokarmowym noworodka. Wywołany przez kolkę ból brzucha powoduje płacz dziecka, na który nie działają noszenie czy kołysanie. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są różne domowe sposoby na kolkę u dziecka. Jednym z nich jest masaż. Brzuszek dziecka masujemy delikatnymi, kolistymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zaczynamy od pępka, zataczając coraz większe koła. Do takiego masażu można użyć odrobinę oliwki. Ważne jest, aby nie wykonywać go bezpośrednio po jedzeniu, ponieważ dziecko może zwymiotować. Innym sposobem, który może przynieść ulgę, jest ogrzanie brzuszka. Można to zrobić za pomocą termofora, ciepłej pieluszki albo po prostu wykapać dziecko, polewając brzuszek ciepłą wodą. Bardzo prostym, a pomocnym sposobem jest ułożenie dziecka na brzuszku. Czasem już samo to pomaga mu uwolnić gazy i pozbyć się bólu. Można też wypróbować różne preparaty dla niemowląt pomagające w pozbyciu się kolek, np. na bazie kopru włoskiego. Jeśli kolki pojawiają się często, takie specyfiki można nawet stosować profilaktycznie.

Znane od lat domowe sposoby na kolkę u niemowlaka, mogą być bardzo pomocne w ukojeniu bólu u malucha. Jeśli jednak ich stosowanie nie przynosi widocznej poprawy, a kolki nie są sporadycznym problemem, należy zasięgnąć porady lekarza pediatry.