Montaż płyt warstwowych przy układaniu pokrycia dachowego

Styropian i wełna mineralna są coraz rzadziej stosowane w termoizolacji. Wszystko za sprawą pojawienia się zupełnie nowych metod ociepleń. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują płyty warstwowe PIR. Są to płyty, które w swoim wnętrzu posiadają specjalny materiał, jakim jest poliuretan.

Stosowanie płyt warstwowych w domach pasywnych i nie tylko

płyty izolacyjne pirMateriał ten charakteryzuje się najlepszym na rynku współczynnikiem izolacyjności. Ma też wiele innych zalet, o których warto wspomnieć. Ocieplając poddasze płytami warstwowymi, zniknie problem związany z nieszczelnością krokwi. Tutaj każdy element będzie ocieplony, dzięki czemu ogrzewanie budynku będzie tańsze i łatwiejsze. Płytami warstwowymi PIR można ocieplać dachy, które mają bardziej skomplikowaną budowę. Takie płyty izolacyjne pir zapewniają nie tylko ocieplenie budynku, ale również izolację akustyczną. Przy hałaśliwej okolicy lub zastosowaniu mniej szczelnego dla dźwięków pokrycia dachowego jest to bardzo istotne. Obecnie zaleca się stosowanie płyt warstwowych PIR w domach pasywnych. Płyty warstwowe można montować już na etapie układania pokrycia dachowego. Zupełnie inaczej układa się wełnę mineralną, która wymaga wykonania specjalnej wylewki. Styropian jest z kolei materiałem znacznie mniej trwałym, jeśli chcielibyśmy porównać go do płyt warstwowych. Poza tym wełna mineralna czy styropian przyciągają gryzonie – przede wszystkim myszy, które mogą się schronić w takiej termoizolacji i sukcesywnie niszczyć ten materiał.

Nie ma takiej możliwości w przypadku stosowania płyt warstwowych, które zapewniają pełną szczelność i nie są atrakcyjne ani dla gryzoni ani dla owadów. Obecnie płyty warstwowe traktuje się jako rozwiązania ekologiczne, bo dzięki nim ocieplanie domu jest łatwiejsze, a oprócz tego płyty warstwowe nie emitują zanieczyszczeń.