Laminowane szkło w kuchni

Laminowanie szkła dekoracyjnego jest obecnie jednym z najmodniejszych trendów obecnych czasów. Szkło w kuchni laminowane z dowolną grafiką, zdjęciem lub innymi ozdobnymi motywami jest bardzo popularne. Laminowanie szkła polega na połączeniu ze sobą 2 szklanych tafli za pomocą specjalnych folii, umieszczonych pomiędzy taflami szkła.

Laminowane szkło w kuchni może wyglądać atrakcyjnie i nowocześnie

Proces laminowania odbywa się w specjalistycznym piecu, który oprócz wysokiej temperatury wytwarza także próżnię gwarantującą trwałe przyleganie tafli do spajającej je folii i brak pęcherzyków powietrza w laminacie. Nawet w przypadku rozbicia pozostają nadal jednolitą płytą szklaną, tyle że składającą się z rozbitych kawałków szkła trzymających się na spoiwie, które tworzy wewnętrzna folia. Oprócz folii laminującej (łączącej ze sobą) dwie szklane tafle, umieszcza się między tymi szybami dodatkowo specjalny wydruk z grafiką. Typowa grubość finalnego laminatu to około 8,5 mm. Szkło w kuchni bezpieczne laminowane jest powszechnie wykorzystywane w budownictwie jako tzw. szkło VSG (laminowane na przemysłowej folii PVB). Produkowane jest jako standardowy produkt przez huty, a następnie w zakładach szklarskich podlega dalszej obróbce (rozkrój, wiercenie, szlifowanie, itp.). Używa się go do wypełnienia niektórych typów balustrad lub szklenia okien, świetlików, ogrodów zimowych itp., tam gdzie wymagane jest szkło nietłukące – bezpieczne.

szkło w kuchniSzkło laminowane dekoracyjne powstaje, kiedy podczas procesu laminowania, oprócz odpowiednich warstw folii laminującej umieszczamy między dwoma szybami jeszcze specjalny wydruk z dowolną grafiką. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się jako szkło w kuchni. Grafiką może być również wydrukowane własne zdjęcie (jeśli charakteryzuje je odpowiednio wysoka jakość) albo jedno z milionów zdjęć/grafik oferowanych w internecie przez tzw. banki zdjęć. Pomiędzy szklanymi taflami możemy umieścić niemal dowolne płaskie materiały – tapetę, listy, dziecięce rysunki, stare gazety, plakaty, liście, trawy, zioła, materiały o ciekawej fakturze, siatki, druciki i inne przedmioty, które można zatopić w folii łączącej szkło.

Jak widzimy, proces laminowania szkła zwiększa możliwości jego zastosowania. Pewnie zdarzyło nam się już obserwować efektownie wyglądające, elementy wykonane z tego szkła w kuchni, pomimo tego, że nie zdawaliśmy sobie sprawy, że tym materiałem jest właśnie laminat. Pozytywnie wpływa on na wygląd naszego pomieszczenia, czyni go on bardzo nowoczesnym.