Kto może skorzystać z dotacji na pompę?

Wiele osób poszukuje obecnie sposobów na obniżenie kosztów związanych z eksploatacją budynku. Jednym z najważniejszych zagadnień, które należy wziąć pod uwagę jest zużycie mediów. Pierwszym krokiem jest więc zmniejszenie zapotrzebowania na poszczególne formy energii. Żeby było to możliwe konieczna jest często modernizacja poszczególnych instalacji lub zastosowanie nowszych rozwiązań.

Jak otrzymać dotację na OZE?

dotacja pompa ciepłaSzczególnie polecana jest zmiana sposobu ogrzewania obiektu. Do tej pory w większości przypadków do tego celu stosowane były kotły centralnego spalające paliwa stałe. Obecnie ze względu na kwestie ekologii i ekonomii stosuje się inne rozwiązania. Są one jednak stosunkowo kosztowne co wymusza stosowanie dodatkowych form wsparcia i zachęty. Bardzo popularna jest chociażby dotacja pompa ciepła jest urządzeniem, które alternatywnie można właśnie stosować zamiast kotłów C.O. Takie urządzenia pozwalają bowiem generować energię niezbędną zarówno do ogrzewania pomieszczeń jak i również przygotowania wody użytkowej. Warto wspomnieć, że z dotacji mogą skorzystać zarówno osoby prywatne jak i również przedsiębiorstwa. Jej przyznanie pozwala znacznie skrócić czas zwrotu z inwestycji, który może wynosić od kilku do kilkunastu lat w zależności od zastosowanego rozwiązania. Termin ten jest i tak opłacalny ponieważ z reguły większość urządzeń ma pracować bezawaryjnie przez dziesiątki lat.

W celu otrzymania wsparcia finansowego na zakup nowoczesnych rozwiązań konieczne jest złożenie stosownych dokumentów w urzędzie gminy lub miasta. Na podstawie tego wniosek jest rozpatrywany. Jak widać obecnie dostępnych jest wiele różnych sposobów i możliwości, które pozwalają ograniczyć zużycie energii czy ogólnie koszty związane z eksploatacją budynku. To przekłada się na znaczne oszczędności w perspektywie lat.