Kto może ściągnąć eternit z dachu?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dachy kryte eternitem były bardzo popularne. Dopiero po latach naukowcy zauważyli, że ten typ dachówki jest bardzo niebezpieczny dla ludzi i zwierząt. Od kilkunastu lat trwa akcja usuwania eternitu z budynków mieszkalnych i gospodarczych. Co ważniejsze, można dostać dofinansowanie na utylizację szkodliwego eternitu.

Zabezpieczenie starego pokrycia domu

bezpieczny demontaż eternituDemontaż pokrycia dachowego wykonanego z niebezpiecznych substancji, czyli eternitu, należy powierzyć tylko i wyłącznie specjalistom. Firmy zajmujące się utylizacją szkodliwych i promieniotwórczych substancji posiadają odpowiednie wyposażenie, a ich pracownicy przeszli szkolenia z obchodzenia się z eternitem i innymi rakotwórczymi substancjami. Jak wygląda bezpieczny demontaż eternitu? Przede wszystkim należy zapamiętać jedna zasadę: w żadnym wypadku nie wolno usuwać płyt i dachówek z eternitu na własną rękę. To rakotwórcze substancje, które rozkładają się bardzo długo. Składowanie takiego pokrycia dachowego na własnej działce lub zakopanie w ziemi jest bardzo niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Rakotwórcze substancje mogą przedostawać się do gleby i wód podziemnych. dlatego utylizacje oraz demontaż pokrycia dachowego z eternitu należy powierzyć fachowej i doświadczonej ekipie z certyfikatem. Należy pamiętać, że ekipy usuwające eternit mają umowy ze składowiskami odpadów niebezpiecznych i właśnie w takie miejsca przewożą zdemontowane dachówki.

Dachy wykonane z eternitu stanowią zagrożenie dla żywych organizmu. Jeśli na budynku mieszkalnym lub gospodarczym nadal leży szkodliwy eternit, warto rozważyć demontaż z finansowaniem z gminy. Gminy posiadają środki dzięki którym można opłacić część kosztów demontażu eternitu ze starego dachu. To ważne dla zdrowia mieszkańców.