Kiedy naturalna wentylacja może źle działać? – kanały wentylacyjne

Gdy kanały wentylacyjne przestają spełniać swoją rolę.

W wielu mieszkaniach oraz domach występuje problem z wentylacją. Często para wodna i zanieczyszczone powietrze nie jest usuwane przewodami wentylacyjnymi. Właściciele nie zawsze zaś wiedzą, co powoduje taki problem i zakłóca naturalną cyrkulację. Otóż w takim wypadku wyjścia mamy w zasadzie dwa, jednym z nich jest rozbudowanie istniejących kanałów wentylacyjnych.

kanał wentylacyjnyMożemy zainwestować w wentylację mechaniczną lub poszukać przyczyny problemu z wentylacją grawitacyjną. Wentylacja mechaniczna wiąże się jednak z koniecznością zakupu dodatkowych urządzeń, poprowadzenia kanałów w pomieszczeniu oraz podwyższonymi rachunkami za energię elektryczną. Wentylacja z odzyskiem ciepła wymaga również konserwacji, co jest dodatkowym kosztem w domowym budżecie.
Dlatego niektórzy właściciele mieszkań decydują się jednak na pozostanie przy systemie grawitacyjnym. Co jednak może powodować zakłócenia w jego działaniu? Otóż przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, że taki system jest uzależniony od sił natury. W praktyce może to więc oznaczać, że nasza wentylacja nie działa z prostej przyczyny – otóż różnica temperatur panujących na zewnątrz oraz w domowych pomieszczeniach jest za mała, aby uruchomić ciąg wentylacyjny. Dlatego wentylacja najlepiej działa w zimie. Latem możemy zaś mieć większy problem z odpowiednią cyrkulacją, a co za tym idzie, z właściwym wietrzeniem domowych pomieszczeń. Musimy więc wspomóc działanie ciągu otwierając okno.
Kolejną przyczyną słabszego działania wentylacji jest silny wiatr. Jego siła może bowiem wtłaczać powietrze do kanałów wentylacyjnych. Kolejną przyczyną osłabienia działalności ciągu wentylacyjnego jest także zmiana gęstości powietrza wewnątrz budynku. Chodzi tutaj przede wszystkim o parę powstającą w łazience podczas, gdy się kąpiemy lub w kuchni w czasie gotowania.

Wtedy wilgotność powietrza znacznie się podnosi i zakłóca to jego swobodną cyrkulację po domowych pomieszczeniach. Kanały wentylacyjne mogą nie działać także wtedy, gdy kanały wywiewne są po prostu za małe. Małe łazienki wymagają także montażu wentylatora wyciągowego, który będzie zasilany energią elektryczną.