Karmienie zwierząt kiszonką z folii

 

Hodowla zwierząt gospodarskich wiąże się z koniecznością zaopatrzenia gospodarstwa w paszę. Taką gotową paszę można oczywiście kupić (zazwyczaj u innych rolników) albo zdecydować się na samodzielne przygotowanie paszy. Jest to szczególnie ważne w przypadku hodowli bydła.

Przygotowanie kiszonki z folii w warunkach beztlenowych

folia kiszonkarskaNie da się ukryć, że w okresie letnim zwierzęta po prostu wychodzą na pastwisko (jeśli tylko nie jest ich zbyt dużo). Problem pojawia się jednak jesienią i zimą, kiedy zwierzęta nie mają dostępu do świeżej trawy. W związku z tym trzeba zaopatrzyć się w zapasy, którymi są kiszonki i sianokiszonki. Jak sama nazwa wskazuje, są to pasze kiszone, fermentowane, które mogą być przechowywane przez dłuższy okres czasu. Przez całą zimę można korzystać z kiszonek i karmić nimi zwierzęta. Aby jednak produkcja kiszonek w ogóle była możliwa, potrzebna jest folia kiszonkarska – jest to folia, w której znajdują się właśnie kiszonki i sianokiszonki. Jej zadaniem jest zapewnienie warunków beztlenowych, które są niezbędne do przeprowadzania procesu fermentacji. W wyniku fermentacji dochodzi do zakiszenia paszy. Nie można jednak pozwolić na to, by do środka dostawało się powietrze z tlenem. W takiej sytuacji dojdzie po prostu do gnicia i zepsucia się całej paszy. Mogą też wtedy pojawić się w niej grzyby wydzielające mykotoksyny, a te są już naprawdę niebezpieczne dla zdrowia zwierząt. Właśnie dlatego należy wybierać folie do kiszenia zbudowane z co najmniej kilku warstw.

Minimalnie folia powinna posiadać 3 warstwy, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne – przede wszystkim przerywanie ciągłości folii kłosami i innymi ostrymi częściami roślin. Pasza w folii musi być dobrze ubita, by zmieściło się jej jak najwięcej. Folię można zamawiać nawet przez internet w bardzo atrakcyjnych cenach.