Jaka okładka do pracy magisterskiej jest najlepsza?

 

Każdy student, w końcu staje przed poważnym dylematem. Po wybraniu promotora i tematu pracy, po wielu godzinach spędzonych nad książkami, wielu nieprzespanych nocach i wielu korektach, nadchodzi w końcu moment decydujący o ostatecznym wyglądzie pracy. Wybór okładki. Jak oprawić pracę nad którą spędziliśmy tyle czasu?

Twarda okładka czy miękka?

twarda okładka kanałowaSposobów na oprawienie pracy jest kilka. Możemy zdecydować się na zwyczajne bindowanie dokumentu przy użyciu plastikowego grzbietu. W ten sposób bindowana jest chyba większość wydruków lub bindowanie metalową spiralą. Te dwie opcje są dość podobne. Przedziurkowane kartki dokumentu wraz z okładkami, zazwyczaj przeźroczystą z przodu i twardą tekturką z tyłu, łączone są grzbietem. Inną opcją jest bindowanie kanałowe. Tu również są różne możliwości. Możemy wybrać nieco lżejszą wersję oprawy z miękkimi okładkami, podobnie jak w klasycznym bindowaniu. Oprawa taka jest nieco bardziej elegancka niż zwyczajne bindowanie. Zdecydowanie najbardziej elegancką wersją oprawy jest twarda okładka kanałowa. Dostępne są różne kolory okładek, więc każdy może wybrać taką, która jest najbardziej adekwatna. Na przykład leśnicy, często wybierają okładkę zieloną. Z innych kolorów najczęściej dostępne są: granatowy, czarny, bordowy. Na przedniej okładce możemy zdecydować się na tłoczenie złotego lub srebrnego napisu. Twarda oprawa pozwala na złączenie dokumentów różnej objętości, od nawet bardzo skromnych dwudziesto czy trzydziesto stronicowych do ponad 300 stron.

Większość uczelni ma ściśle określone zasady jak praca powinna wyglądać. Zazwyczaj są to jak najbardziej oszczędne wersje, tak by nie zajmowały miejsca w archiwum. Jednak warto oprawić sobie jeden egzemplarz w twardą okładkę tak by stanowił zacną pamiątkę.