Jak zautomatyzować montaż płytek drukowanych?

W dużych zakładach produkcji elektroniki kluczowym zagadnieniem jest odpowiednia konfiguracja maszyn. To właśnie one w dużej mierze odpowiadają za przygotowanie płytek drukowanych. W zależności od potrzeb przez specjalistyczne sprzęty wykonywany jest montaż SMD. Jeśli tego wymaga technologia wykonania urządzenia część prac jest wykonywana również ręcznie. Dotyczy to przede wszystkim elementów THT, które muszą być przylutowane do płytki.

Do czego służą automaty montażowe?

automatyzacje montażuNiemniej jednak zarządcy zakładów tam, gdzie jest to możliwe starają się wprowadzać rozwiązania, które mają na celu zwiększenie wydajności produkcji. Przykładem mogą być wszelkie automatyzacje montażu co oznacza, że w zakładzie instalowane są nowoczesne automaty. W ten sposób możliwe jest wykonywanie partii setek, a często i tysięcy płytek bez konieczności ingerencji człowieka. Elementy są podawane na specjalnych szpulach, a automat montażowy lokuje je bezpośrednio na płytce drukowanej. Następnie ta transportowana jest do specjalnego pieca, gdzie następuje lutowanie. Oprócz nowoczesnych maszyn warto również zainwestować w bezpieczeństwo. Właśnie dlatego do automatów przymocowane są wieże sygnalizacyjne, które na bieżąco informują operatorów w jakim stanie znajduje się sprzęt. Przykładowo kolor zielony oznacza stan normalnej pracy, stan żółty przerwę, a czerwony awarię lub konieczność podjęcia działań.

Na rynku dostępnych jest wielu producentów zarówno maszyn jak i również osprzętu. Podczas poszukiwania podmiotu, który spełni oczekiwania kierować należy się przede wszystkim jakością oraz okresem gwarancyjnym. W ten sposób można nabyć sprzęt, który będzie w stanie działać niezawodnie przez długie okresy czasu. Jak widać obecnie istotnym zagadnieniem jest możliwość zwiększenia wydajności produkcji w zakładach przemysłowych. Można to osiągnąć poprzez inwestycje w park maszynowy.