Jak wyposażyć chlewnię?

Sytuacja małych gospodarstw rolnych stale się pogarsza. Są one wypierane przez wielkie farmy, które cechuje wyższa wydajność, oraz niższa cena oferowanych przez nie produktów.

Jest to spowodowane tym, że mając większy kapitał mogą sobie one pozwolić na wykorzystywanie najnowszych technologii, a co za tym idzie, drogiego sprzętu. Jednakże większość polskich rolników nadal posiada gospodarstwa o małej powierzchni. Kupienie nawet używanego ciągnika to wydatek, który pospolity rolnik musi spłacać przez ponad dziesięć lat.

Ratunkiem dla małych farm jest hodowla trzody chlewnej. Jest to dość kosztowna inwestycja, ale nie wymaga posiadania wielu hektarów pól uprawnych. Do tego znacznym ułatwieniem jest możliwość uzyskania dofinansowania unijnego lub pożyczki. Nawet, jeśli danego rolnika stać na wybudowanie chlewni za pomocą własnego wkładu, i tak opłaca się ubiegać o dofinansowanie lub pożyczkę, gdyż inwestując więcej pieniędzy otrzyma większe zyski. Sam budynek chlewni nie jest zbytnio skomplikowaną konstrukcją.

Główny warunek, który musi spełniać to utrzymywanie odpowiedniej temperatury w sezonie zimowym. Z tego powodu chlewnia musi być niska, oraz wyposażona w okna inwentarskie, które nie powodują strat ciepła. Wyposażenie chlewni to sprawa kluczowa. Wnętrze chlewni musi być odpowiednio przygotowane. Kojce dla świń powinny być oddzielone od siebie za pomocą metalowych barierek. Materiał, którym najlepiej pokryć podłogę to ruszta betonowe. Są to specjalnie przygotowane płyty betonu pokryte szczelinami, z których łatwo usuwa się zanieczyszczenia używając wody pod ciśnieniem.

Oczywiście, należy zadbać też o odpowiedni dostęp do paszy. W tym celu najlepiej zakupić silosy paszowe oraz automaty paszowe. Silosy mogą stać na zewnątrz budynku i dostarczać paszę do koryt rurami poprzez automatyczny system. Automaty paszowe będą o określonej godzinie wysypywać jedzenie do koryt. Ostatnią rzeczą o którą należy zadbać to odpowiednie warunki do rozmnażania się zwierząt. W tym celu potrzebował będziesz specjalistyczny kojec porodowy.