Jak prawidłowo montować okna

Zakup odpowiednich okien jest bardzo istotny jeśli chcemy mieć w domu ciepło. Jednak jeszcze ważniejszy jest ich montaż. Właściwie wykonany gwarantuje szczelność i niweluje hałas dobiegający z zewnątrz budynku. Kto powinien się nim zająć i jak należy go wykonać?

Zalety dobrze wykonanego montażu okien

montaż okienChyba większość osób zgodzi się z tym, że pewne rzeczy należy zostawić specjalistom. Niemalże każdy budynek musi mieć okna. Nie potrzebują ich chyba jedynie jakieś wielkie hale magazynowe. Z pewnością także nikt nie wyobraża sobie życia w domu czy mieszkaniu bez okien. Odpowiednio wykonany montaż okien jest bardzo istotny dla całego budynku. Trzeba pamiętać o tym, że okna służą nie tylko do oglądania świata zewnętrznego. Jeśli zostaną zamontowane przez amatorów, mogą przepuszczać zbyt dużo powietrza, co będzie również osłabiać ściany i tynki. Czasem można zauważyć we wnętrzu pomieszczenia niewielkie szczeliny na ścianach, które mogą z biegiem lat pękać i kawałkami odpadać. Jest to właśnie wynik źle zamontowanych okien. Jeśli planujemy wymianę lub zakup nowej stolarki okiennej pamiętajmy o tym, aby montażem zajęli się fachowcy. W dzisiejszych czasach jest kilka sposobów na prawidłowe osadzenie okien. Często zdarza się stabilizowanie ich na bardzo długich wkrętach, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed przemieszczeniem w trakcie montażu. Dodatkowo stosuje się specjalistyczne piany uszczelniające, a na koniec następuje obróbka tynkarska. W przypadku domów pasywnych i energooszczędnych coraz częściej klienci decydują się na tak zwany ciepły montaż. W takim przypadku stosuje się specjalne konsole usztywniające oraz taśmowe ocieplenie na wytrzymałych plastrach. Są one wzmocnione i gwarantować mają jeszcze większą szczelność niż w przypadku standardowego montażu.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie okien, dowiedzmy się od razu, czy dana firma oferuje również ich montaż. Możemy odwiedzić kilka firm i wybrać najlepszą ofertę. Pamiętajmy o tym, że okien nie wymienia się co kilka lat, dlatego zdecydujmy się na profesjonalistów, którzy mają doświadczenie i wiedzą jak poprawnie wykonać montaż.