Jak działają dokładne frezarka górnowrzecionowa festool

Frezarki dostępne są w rozmiarach od małych po te wymagające przestrzeni magazynowej do działania. Korzystając z szerokiej gamy narzędzi, frezarki wyrzynają i wiercą w surowych produktach, tworząc kształty i prawie gotowe produkty. Mogą wiercić otwory, dodawać gwinty do śrub lub wykonywać precyzyjne kształty z dowolnego litego materiału. 

Dokładne frezarki górnowrzecionowe festool działają w podobny sposób

dokładna frezarka górnowrzecionowa festoolStarsze maszyny polegały na mechanikach precyzyjnych. Nowoczesne maszyny są kontrolowane przez komputery, dzięki czemu mogą tworzyć bardziej precyzyjne przedmioty i części. Frezarki mają dwie główne części. Głowica trzyma tuleje zaciskowe, które trzymają narzędzia używane do frezowania materiałów. Głowica porusza się w górę iw dół na osi „Z”, a narzędzia są obracane przez silnik. Silnik jest albo silnikiem o zmiennej prędkości, albo układem kół pasowych, które są wykorzystywane do zmiany prędkości narzędzia. Stół porusza się na dwóch osiach: X i Y. Stół porusza się ręcznie za pomocą kółek ręcznych na płaszczyźnie X-Y, aby ustawić materiał pod głową lub przesunąć go w stosunku do narzędzia tnącego. Wszystkie dostępne na rynku frezarki, w tym np. dokładna frezarka górnowrzecionowa festool, działają na tej zasadzie. Służą one do wykonywania różnych przedmiotów. Bloki silników samochodowych są najpierw odlane ze stali lub aluminium, a następnie precyzyjnie obrobione na frezarce. Głowica silnika jest również frezowana przed montażem, podobnie jak zawory, wałek rozrządu i tłoki.

Niektóre z niestandardowych akcesoriów używanych w frezarkach są frezowane przez samego mechanika w celu wykonania określonego zadania. Części takie nie muszą być duże i ciężkie ; wiele małych, precyzyjnych części jest wytwarzanych na frezarkach. Nowoczesne frezarki pozwalają w znaczący sposób zwiększyć precyzję wykonania tych części.