Inspekcja trudno dostępnych miejsc

Niektóre procesy przemysłowe wymagają zastosowania nietypowych rozwiązań, które zapewniają ich niezawodność funkcjonowania. Jest to wymagane w maszynach, które są strategicznymi elementami zakładu przemysłowego. Do ich kontroli oraz diagnostyki stosowane są różnego rodzaju czujniki, które dostarczają danych do jednostki centralnej.

Kamera umożliwia rejestrację obrazu w czasie rzeczywistym

kamery inspekcyjneNa podstawie tych danych podejmowane są działania zapobiegawcze, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia usterki czy awarii. Niektóre z miejsc wymagają jednak użycia specjalistycznych urządzeń, które umożliwiają inspekcję różnego rodzaju elementów czy układów. Niektóre maszyny stanowią skomplikowaną konstrukcję, która wymaga różnego rodzaju rozwiązań. Oprócz tradycyjnych czujników często do ich diagnostyki są również wykorzystywane kamery inspekcyjne, które umożliwiają podgląd trudnodostępnych miejsc. Może to dotyczyć zarówno przewodów wentylacyjnych, przepływowych czy wnętrza układów maszyn. Wszędzie tam, gdzie wysłanie człowieka wiąże się z ryzykiem czy jest wręcz niemożliwe kamery inspekcyjne są więcej niż pożądanym narzędziem. Warto dodać, że w przypadku ich użycia niekiedy nie jest konieczne zatrzymywanie procesu technologicznego. Oznacza to, że operator kamery ma bieżący podgląd na działanie urządzenia.

Właśnie wtedy mogą być wychwycone wszelkie nieprawidłowości takie jak chociażby zbyt duże luzy na mocowaniu elementów konstrukcyjnych czy utrudnienia w działaniu elementów obrotowych wynikające ze zbyt dużego zabrudzenia. Dzięki kamerom inspekcyjnym obraz z wnętrza układu lub maszyny może być transmitowany w czasie rzeczywistym co umożliwia dokładną analizę oraz diagnostykę danego urządzenia. Warto dodać, że rozwiązania te są często stosowane w różnych sektorach oraz gałęziach przemysłu, które wymagają zastosowania nietypowych rozwiązań.