Inseminacja bydła – o czym warto pamiętać?

Ludzie zajmujący się produkcją mleka oraz mięsa bardzo często inwestują w krzyżowanie towarowe bydła. To bardzo dobre rozwiązanie. Ogólnie rzecz biorąc inseminacja bydła polega na sztucznym zapłodnieniu krowy poprzez specjalistyczne metody właśnie po to, abyśmy mogli zaplanować skuteczny rozród zwierząt.

Co zanim nastąpi inseminacja bydła?

najlepsza inseminacja bydłaZanim jednak nastąpi zapłodnienie krowy, należy odpowiednio się do tego przygotować. Podobnie jak człowiek, krowa nie zawsze może zajść w ciążę. Oprócz tego musi być odpowiednio zbadana przed inseminatora, aby móc sprawdzić, czy jest ona zdrowa oraz gotowa na rozmnażanie. Posiadając bydło, które ma być zapłodnione warto jest dysponować karta krowy oraz poszczególne dane. Nie bez znaczenia jest pochodzenie krowy oraz to, w jakim jest wieku. Nie może być ona za młoda, ani również za stara. Niezbędną informacją dla inseminatora jest to, w jaki sposób trwa ruja oraz to, ile ona trwa. Wtedy tez można określić dokładny termin zapłodnienia. W końcu chodzi tutaj o to by najlepsza inseminacja bydła była skuteczna i w tym miejscu warto wspomnieć o poprzednich inseminacjach. Trzeba również opowiedzieć o przebytych chorobach, ponieważ mogą one mieć wpływ na zapłodnienie i stan fizyczny cielaczka. Najważniejszy jest ogólny stan zdrowia krowy, dlatego tez właściciel powinien ją bardzo dobrze obserwować. Bardzo ważne jest to, aby była zapłodniona w apogeum rui. Wówczas staje się bardziej niespokojna i aktywna. Widoczny jest również śluz w okolicach narządów rodnych.

Są to podstawowe rzeczy, o których warto jest pamiętać zanim zrobimy spontaniczną inseminację bydła. Jest to proces delikatny i trzeba dysponować odpowiednią wiedzą, aby móc wykonywać takie zabiegi. Ważne jest także odpowiednio duże doświadczenie.