Czym są żywe kutury bakterii?

 

Ostatnimi czasy, jedną z najczęściej słyszanych fraz jest zdrowe odżywianie. W związku z tym, ludzie zaczynają coraz bardziej interesować się nim i zgłębiać ten temat, drążyć go w pewien sposób. Jednym z tematów są żywe kultury bakterii.

Kultury bakterii- co to takiego?

korzystne żywe kultury bakteriiKorzystne żywe kultury bakterii są jednym ze składników każdego przeciętnego jogurtu probiotycznego. Są one niezbędne do prawidłowego procesu wytwarzania jogurtu. Bez nich nie miałby on racji bytu, nie ulega to najmniejszym wątpliwościom. Jeśli chodzi o same żywe kultury bakterii, nazywane są one także probiotykami. Ich spektrum działania jest naprawdę bardzo szerokie. Według definicji WHO, są to „żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich dawkach, wywołują korzystny efekt zdrowotny u gospodarza”. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mają możliwość zasiedlania przewodu pokarmowego oraz w dobry sposób wpływają na mikroflorę jelitową. Głównym efektem działania żywych kultur bakterii jest hamowanie wzrostu bakterii z rodzaju chorobotwórczych. Dokładniej rzecz ujmując, zapobiegają one przyleganiu tych ostatnich do ścian jelita, tym samym uniemożliwiając ich wzrost i rozwój. Co więcej, korzystne żywe kultury bakterii stymulują organizm do produkcji przeciwciał, zaś te ostatnie pomagają organizmowi stoczyć batalię z drobnoustrojami chorobotwórczymi, co w efekcie powoduje znaczne zmniejszenie ryzyka choroby. Kolejną z zalet jest to, że obniżają one pH  w obrębie jelit a także działają w sposób regulujący pracę tych ostatnich. Jest to bardzo duży plus.

Kończąc, możemy powiedzieć, że naprawdę warto być świadomym konsumentem oraz interesować się pożywieniem, które spożywamy. Stawka jest przecież bardzo wysoka, jeśli nawet nie najwyższa z możliwych- w końcu chodzi o nasze zdrowie, a czasami wręcz życie.