Czym ładować żelowe akumulatory?

 

Jak powszechnie wiadomo, żelowych akumulatorów oraz typu AGM nie wolno przegrzewać, ponieważ prowadzi to do ich przegrzania, a w rezultacie może doprowadzić do ich poważnego uszkodzenia. Żelowe akumulatory należy zatem ładować przy pomocy specjalnego prostownika, który ładuje w bezpieczny sposób, bez możliwości przegrzania urządzenia.

Jaki prostownik wybrać do akumulatora żelowego?

prostownik do akumulatorów żelowychAkumulatory żelowe są niezwykle praktyczne i trwałe, dlatego trzeba do nich podchodzić z należytą ostrożnością jeśli chodzi o ładowanie. Absolutnie niedozwolone jest ładowanie ich za pomocą prostowników, które oryginalnie przeznaczone są do kwasowych akumulatorów. Może to doprowadzić do przeładowania oraz przegrzania, co może skutkować uszkodzeniem akumulatora. Prostownik do akumulatorów żelowych musi być prostownikiem ładującym impulsowo. Taki prostownik nadaje się również do akumulatorów AGM. Prostownik ładuje sprzęt w kilku etapach, aby ładowanie przebiegało bezpiecznie. Jego specyficzny sposób ładowania nie doprowadzi do przeładowania i przegrzania akumulatora. Na skutek przeładowania zmniejsza się zasobność akumulatora, a przegrzanie może spowodować całkowite zniszczenie produktu. Prostownik posiada zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Dzięki cyfrowej diagnostyce możliwe jest sprawdzenie stanu akumulatora. Pomaga to w wydłużaniu żywotności sprzętu, ponieważ można na bieżąco analizować jego stan. Po zakończonym ładowaniu urządzenie przechodzi w stan podtrzymywania, co zapewnia ochronę przed przeładowaniem akumulatora.

Bardzo ważne jest wybranie odpowiednio przystosowanego prostownika do akumulatora, który się posiada. Mając akumulator żelowy lub AGM należy używać wyłącznie prostowników impulsowych. Ich sposób ładowania nie spowoduje przeładowania i przegrzania akumulatora.