Czym jest tłumaczenie symultaniczne

Prowadzenie tłumaczeń symultanicznych podczas różnych spotkań formalnych, szkoleń czy konferencji ma niezwykle duże znaczenie, szczególnie duże ma to dla zachowania płynności, sprawności i sensowności konferencji czy spotkania. Zbyt długie przerwy na wypowiedź i tłumaczenie powodują, że słuchacze tracą wątek, tracą pewne zaangażowanie w wypowiadaną treść i przez to zaczynają się pomału wyłączać ze słuchania, zaczynają się pomału usuwać z rozmowy z wypowiedzi, a co dalej za tym idzie, w ogóle przestają mentalnie uczestniczyć w spotkaniu.

tłumaczenia symultaniczneJest to jak najbardziej negatywne zjawisko i zapraszanie obcojęzycznego gościa na pewno nie ma na celu utraty uwagi słuchaczy, a wręcz przeciwnie, ma na celu jej przyciągnięcie, jej skupienie i zatrzymanie aż do końca spotkania. Jednym z rozwiązań na tego typu zjawiska są tłumaczenia konferencyjne, które występują w różnorodnych odmianach. Jedną z tych odmian są na przykład tłumaczenia symultaniczne.
To bardzo szczególny rodzaj tłumaczeń, który polega na równoczesny tłumaczeniu wraz z biegnącą wypowiedzią. O co chodzi? Już można się temu przyjrzeć. Prelegent, który się wypowiada, musi mówić dość powoli, żeby osoba tłumacząca nie straciła wątku. Tłumaczący natomiast, na bieżąco podczas wypowiedzi osoby obcojęzycznej, od razu tłumaczy tę wypowiedź na język odbiorcy czy odbiorców. To bardzo trudny sposób tłumaczenia.
Wymaga bardzo dużego skupienia i bardzo dużej koncentracji. Jednocześnie też wymaga bardzo wysoko rozwiniętej umiejętności polegającej na podzielności uwagi. Bez tego nie ma szans na prowadzenie tłumaczenia symultanicznego, tym bardziej, że odbywa się ono w czasie rzeczywistym, tu i teraz i fakt mówienia, tłumaczenia przez tłumacza nie może go jednocześnie odrywać od słuchania tego, co mówi prelegent. Musi być stale na bieżąco.

Zaletą tego typu tłumaczeń jest to, że treść w zrozumiałym języku jest przekazywana jednocześnie z wypowiedzią prelegenta, nie pozwala na utratę wątku, nie pozwala na utratę atmosfery, ani utratę emocji, które towarzyszą przemówieniu. Wszystko jest tu i teraz, a uczestnik, słuchacz wie doskonale gdzie się znajduje w wypowiedzi prelegenta i czego ona dotyczy.