Czy warto „wchodzić” w dom prefabrykowany?

Dom szkieletowy, to teoretycznie tani dom, gdzie budowa jest znacznie krótsza od domu murowanego, ale również odporność na warunki atmosferyczne jest znacznie gorsza. Nie ma co się oszukiwać. Dom taki jest naprawdę mniej odporny, jednak czas wykonania około 3 miesiące to naprawdę krótki czas, szczególnie, że do domu murowanego ciężko się wprowadzić po roku, a co to mówić o 3 miesiącach?

Domy prefabrykowane są teoretycznie tanie

Domy prefabrykowanDomy szkieletowe to domy, gdzie najpierw powstaje szkielet drewniany (bądź metalowy), a dopiero później tworzy się ściany itp. Na początku stwierdziłem, że domy prefabrykowane są teoretycznie tanie (dom prefabrykowany i dom szkieletowy to to samo), jednak czemu tylko teoretycznie? Już odpowiadam. Dom szkieletowy, tak naprawdę w stanie pod klucz nie jest dużo tańszy, ponieważ jego wykończenie jest znacznie droższe. Co więcej, dom murowany możemy rozłożyć w czasie, gdyż w żadnym stopniu to mu nie przeszkadza. Dom drewniany musi być wykonany szybko, żeby szkielet nie zawilgotniał. Dzisiaj, ze szkieletów powstają nawet domy pasywne, co świadczy o tym, że technologia poszła znacznie do przodu i dzisiaj nawet drewniany dom może mieć naprawdę mocne i skuteczne ocieplenie. Przykładami mogą być domy w Solcu. Tam pierwszy raz widziałem taki dom i powiem szczerze, że mi się mocno spodobał. Stosuje się je w dużo chłodniejszych państwach niż w Polsce i wytrzymują kupę czasu. Więc czy warto?

Moim zdaniem warto, ze względu na czas, ale również na wyróżnianie się, ponieważ u nas panuje jednak przekonanie, że lepsze są domu murowane. A czy są lepsze? Moim zdaniem są wytrzymalsze, ale lepsze? Nie ma w tym wypadku lepszych, ponieważ każdy ma inne preferencje.