Czy pianka poliuretanowa to dobry wybór?

Budownictwo jest jedną z tych dziedzin, która w ciągu kilkudziesięciu lat zmieniła się w bardzo dużym stopniu. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro nieustannie szukamy sposobów na szybką budowę czy remont bez ogromnego nakładu kosztów, a także zależy nam na tym, aby efekty prac były jak najtrwalsze oraz bezpieczne i wygodne. Jednym z materiałów, które wywarły spory wpływ na budownictwo jest pianka poliuretanowa.

Wszechstronne zastosowania pianki

pianka na docieplanie na ŚląskuPianki poliuretanowe doskonale sprawdzają się jako materiał do wielu zastosowań. Można je wykorzystać do ocieplania całego poddasza, ścian, w tym ścianek działowych, a także fundamentów i tarasów. Do tych ostatnich zastosowań odpowiednia jest pianka zamkniętokomórkowa, cięższa i zapewniająca dobrą izolację przeciwwodną. Z kolei pianka otwartokomórkowa jest lżejsza i doskonale sprawdza się stosowana wewnątrz budynków. Jest szczególnie chętnie wybierana jako materiał do ocieplenia poddaszy, ponieważ nie zmniejsza ich powierzchni tak jak stosowanie innych materiałów izolacyjnych, a także, ze względu na swoją specyfikę, nie dopuszcza do powstawania mostków termicznych. Dzięki temu w znacznym stopniu można ograniczyć straty ciepła przez dach, które stanowią znaczną część strat ciepła w każdym budynku. Pianka poliuretanowa jest bezpieczna dla zdrowia, także dla alergików, nie sprzyja gnieżdżeniu się myszy i innych gryzoni, jest też odporna na grzyby i pleśnie. Do tego warto wiedzieć, że pianka na docieplanie na Śląsku przez wiele lat nie traci swoich właściwości, więc doskonale służy przez długi czas.

Istotne jest także, iż pianka stosowana do docieplania budynków nie pali się. Ponieważ jest termoutwardzalna, to w przypadku pożaru jej zewnętrzna powłoka ulega zwęgleniu i ognień nie dostaje się do niżej położonych warstw materiałów. W ten sposób wpływa ona na spowolnienie rozprzestrzeniania się ognia.