Co wiemy o cyberprzestępczości

Za sprawą nowoczesnej technologii ludzie dokonali wielkiego postępu. Internet umożliwia nam właściwie wszystko. Możemy mieć kontakt ze znajomymi oddalonymi nawet o setki kilometrów. Możemy robić zakupy nie wychodząc z domu. Tak naprawdę wirtualny świat jest nam bliższy niż ten realny. Niestety niesie on ze sobą również wiele złego.

Jak się obronić przed cyberprzestępczością?

cyberprzestępczośćKażdego dnia odnotowuje się na całym świecie miliony przypadków ataków w sieci. Policja przyznaje, że przestępczość internetowa nadal stanowi dla nich nie lada wyzwanie, a fakt, że w Internecie każdy może być anonimowy nie wpływa korzystnie na przebieg śledztwa. To, co ułatwia nam życie, może również bardzo szybko je zniszczyć. Cyberprzestępczość jest jedną z najszybciej rozwijających się form przestępczości. Wirtualna przestrzeń jest rajem dla przestępców. Wiele osób nadal nie ma pojęcia o tym, że każda rzecz, którą umieścimy w sieci, pozostanie tam już na zawsze. Trzeba przyznać również, że wiele użytkowników Internetu bardzo chętnie podaje w różnych miejscach swoje dane. Nie mają jednocześnie świadomości, że nie wolno tego robić. Internetowi przestępcy działają w bardzo sprytny sposób. Potrafią podszywać się pod wiarygodne firmy i skutecznie wyłudzać nasze dane. Pamiętajmy o tym, że banki nigdy nie będą od nas wymagać podania haseł ani inny wrażliwych danych poprzez wiadomość e-mail. Jeśli spotkamy się z takim działaniem, powinniśmy powiadomić policję. Jest to próba wyłudzenia. Nie otwierajmy również podejrzanych maili i ich załączników. Bądźmy czujni w sieci.

Z Internetu trzeba umieć korzystać mądrze. Ten, kto to wie, nie narazi się na ataki hakerów. Przestępczość w sieci jest problemem i pewnie długo jeszcze będzie się z nią walczyć. Pamiętajmy o tym, aby wyposażyć swój komputer w dobry program antywirusowy. Nie podawajmy nieznanym osobom swoich danych ani haseł do kont. Nie korzystajmy z publicznej sieci, która nie posiada zabezpieczeń.