Bezpieczne drzwi przeciwpożarowe

Drzwi – niezbędny element wyposażenia domu. Drzwi można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Jedne pozwalają nam się dostać do mieszkania naszego lub naszych znajomych. Inne pozwalają nam przemieszczać się wewnątrz mieszkania z jednego pomieszczenia do drugiego. Wykonane są z różnych materiałów – drewna, szkła, płyt drewnopochodnych oraz wielu innych materiałów. Stanowią one izolację termiczną, akustyczną i zwyczajnie oddzielają nas od sąsiadów.

drzwi przeciwpożaroweNormalnie spełniają swoją funkcję bez zarzutów. Ale są też sytuacje nadzwyczajne. Jeśli na przykład w budynku wybuchnie pożar. Tutaj z pomocą nam przychodzą tak zwane drzwi przeciwpożarowe. Jak sama nazwa wskazuje są to drzwi, które mają na celu wytrzymanie pod napływem wysokiej temperatury. Drzwi przeciwpożarowe chronią przed ogniem, ale nie tylko. Chronią również przed dymem.
Dym jest również szkodliwy, nie bezpośrednio, ale pośrednio. Dzięki drzwiom przeciwpożarowym mamy więcej czasu na ewakuację. Wspaniały i jakże pomocny wynalazek. Drzwi przeciwpożarowe są różnie zbudowane. Wiele modeli posiada profile stalowe. Są one odpowiednio przycięte i zespawane. Dzięki temu drzwi mogą mieć dowolne wymiary i można stosować w nich różne podziały. Niektóre modele drzwi przeciwpożarowych posiadają specjalne szkło ognioodporne. Przy wybieraniu drzwi ognioodpornych należy zwrócić uwagę na dwa czynniki: szczelność ogniową oraz izolacyjność ogniową. Szczelność ogniowa dotyczy ochrony przed przedostawaniem się płomieni. Natomiast izolacyjność ogniowa dotyczy hamowania przepływu energii cieplnej. Jeżeli widzimy gdzieś oznaczenie EI30 lub EI60 to co to oznacza? EI30 oznacza, że drzwi zapewniają ochronę przed ogniem przez 30 minut. EI60 oznacza, że drzwi zapewniają taką ochronę przez 60 minut. W razie pożaru wiemy ile mamy czasu, aby się ewakuować.

Ale gdzie takie drzwi są potrzebne? Potrzebne one są przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej oraz budynkach, w których mieszka wiele osób. Zwykle stosuje się je do oddzielania miejsc takich jak rozdzielnie elektryczne, gazowe lub sterownie od korytarzy, pokoi i innych miejsc ogólnodostępnych. Można też kupić sobie do mieszkania takie drzwi jeśli czujemy taką potrzebę. Wybór należy do Was.