Badania po ugryzieniu kleszcza

 

Skutki ugryzienia kleszcza w Polsce są coraz bardziej znane większości z nas. Może ono doprowadzić nas do różnych ciężkich chorób, a przede wszystkim boreliozy. W związku z czym w przypadku ukąszenia przez tego pajęczaka należy niezwłocznie udać się na odpowiednie badania, aby móc ocenić czy kleszcz był zakażony i czy my zostaliśmy zainfekowani.

Testy na wykrycie boreliozy

kleszcz badanieJeżeli spotkało nas ugryzienie kleszcza możemy zauważyć objawy takie jak mocny rumień wędrujący czy stan podgorączkowy, które mogą świadczyć o boreliozie, a nawet kleszczowym zapaleniu mózgu. W związku z tym złapany kleszcz na badanie musi mieć przeprowadzone jak najszybciej. Oczywiście, my również musimy poddać się testom. Badania prowadzone nad tymi pajęczakami przeprowadzane są w specjalnych laboratoriach. Badanie kleszczy skutecznie wykrywa patogeny i pozwala stwierdzić prawdopodobieństwo wystąpienia boreliozy u ukąszonej osoby. Warto też wspomnieć, iż kleszcza nie bada się jedynie ze względu na wystąpienie boreliozy, ale również innych chorób jak babeszjozy (piroplazmozy), tularemii oraz anaplazmozy/erlichiozy. Można też wykonać badania na obecność krwi ludzkiej w kleszczu. Badania dowodzą, że transmisja patogenów do ludzkiego organizmu odbywa się dopiero po zetknięciu z ludzką krwią. Dlatego należy niezwłocznie wykonać odpowiednie badania, aby potwierdzić lub zanegować potencjalne wystąpienie chorób.

Jednymi z najczęściej przenoszonych chorób przez kleszcze są borelioza, a także kleszczowe zapalenie mózgu. Aby zminimalizować ryzyko ewentualnych powikłań należy poddać kleszcza badaniom, a w szczególności, gdy odczuwamy niepokojące objawy takie jak stan podgorączkowy, ogólne osłabienie i bóle mięśni oraz stawów. Mogą być to niepokojące dla nas symptomy.