ABC obróbki CNC

Wiele razy termin „obróbka CNC” jest używany zamiennie z frezowaniem CNC. Chociaż z pewnością istnieją pewne podobieństwa, są to różne procesy o różnych celach. Spójrzmy na to, co robią i różnicę między nimi. Wytwarzanie narzędzi jest czymś, co trwa od wieków i wciąż się rozwija. W przeszłości wytwarzanie narzędzi odbywało się ręcznie. Pracownicy siedzieli na swoich stanowiskach i ręcznie wiercili otwory w materiałach lub kawałkach drewna.

Definicja obróbki CNC obejmuje różne procesy

obróbka cncPojawiły się obrabiarki, które pomogły zautomatyzować ten proces, ale teraz większość produkcji, która ma miejsce, wymaga interwencji człowieka. Najpopularniejsze formy obróbki CNC stosowane obecnie to te, które wytwarzają przedmioty. Te maszyny są specjalnie zaprojektowane do produkcji i mogą wykonywać bardziej złożone operacje bez konieczności obsługi przez osobę. Pozwala to na znacznie wydajniejszy proces produkcji i skrócenie czasu, który maszyna musi poświęcić na zadania, które nie muszą być wykonywane przez osobę. Na przykład, obróbka cnc części metalowych, takich jak piły, wiertła i inne formy cięcia, odbywa się bez potrzeby umieszczania narzędzia tnącego na kawałku metalu lub ręcznego wiercenia w nim otworów. Mogą nie być tak szczegółowe, ale są to wszystkie czynności, które i tak wymagałyby od nich wykonania. Aby zrozumieć obróbkę CNC, musimy zrozumieć, jak działają procesy tworzenia narzędzi. Kiedy powstaje narzędzie, będzie ono albo wytwarzane z pojedynczego kawałka metalu, albo będzie wykonane z innego materiału. W pierwszym przypadku trzeba będzie zaprojektować element w celu ukształtowania elementu w pożądaną formę.

W tym ostatnim przypadku projekt jest już utworzony i można go przenosić z jednego poziomu na drugi. Proces produkcji narzędzi zajmie wówczas miejsce na linii produkcyjnej. Obejmuje to przenoszenie narzędzia z jednej części maszyny do drugiej, często tworząc nowy element.