Szybkie łączenie przerwanej instalacji

W czasie robót drogowych czasami zdarza się, że operator sprzętu ciężkiego, jakim jest koparka, źle odczyta mapkę terenową z oznaczonymi podziemnymi urządzeniami sieci uzbrojenia terenu i przerwie którąś z instalacji. W takich momentach instalacja musi być naprawiona w jak najkrótszym czasie bez konieczności wymiany całego systemu.

Elastyczne łączniki do połączeń kabli

Łącznik elastycznyNie każdego rodzaju jesteśmy w stanie połączyć niemal na miejscu. Najłatwiejszą do naprawy jest instalacja energetyczna. Łącznik elastyczny sobie bez problemu radzić z połączeniem przerwanego kabla. Na połączone kable nakładana jest koszulka termokurczliwa, tak zwana mufa. Jej konstrukcja pozwala na dopasowywanie się do każdego z możliwych kształtów. Wykonana jest z tworzywa sztucznego, które po podgrzaniu zmniejsza swoją objętość, dopasowując się do każdego zakamarku. Po dłuższym oddziaływaniu na łącznik elastyczny wysoką temperaturą zmienia on oprócz swojego kształtu swoją strukturę. Staje się twardszy, ale nadal elastyczny. Jest on świetną izolacją kabli od wody gruntowej. Jak dobrze wiemy, woda jest dobrym przewodnikiem prądu, dlatego instalacja energetyczna znajdująca się w ziemi musi być bardzo dobrze odizolowana od wszelkiego rodzaju wody, wszystko to ze względów bezpieczeństwa. Elastyczny łącznik kabli zazwyczaj składa się z dwóch warstw, więc nawet jeśli pierwsza z nich zostanie rozszczelniona i dostanie się tam woda, druga w dalszym ciągu będzie dobrą izolacją. Ten patent wykorzystywany jest przez firmy energetyczne na całym świecie.

Tego typu łączniki są przede wszystkim wykorzystane przez obsługę przemysłowych sieci energetycznych, ale to nie znaczy, że osoba prywatna nie może się w nie wyposażyć. Niejednokrotnie zdarza się, że w naszym domu prywatnym znajdziemy jakiś przetarty kabel stwarzający zagrożenie, w takim wypadku możemy, zamiast taśmy izolacyjnej użyć takiej koszulki termokurczliwej.