Przyczepa z hamulcami

Mała przyczepka do samochodu osobowego (np. jednoosiowa), nie musi posiadać hamulca. Nie jest to wymagane przez prawo, ale taka przyczepa ma określony tonaż. Nie można na nią ładować więcej, niż określają to przepisy względem do jej ciężaru. W razie przeładowania przyczepki, możemy zapłacić mandat, jeśli nas na tym przyłapią.

Montowanie osi z hamulcem, do przyczep

oś do przyczepy z hamulcemZapewne każdy zdaje sobie sprawę z tego, że każda przyczepa bez hamulca jest bardziej niebezpieczna niż ta, która taki hamulec posiada. Dlaczego? Z tej prostej przyczyny, że hamowanie samochodem odbywa się poprzez jego hamulce, natomiast jeśli taki samochód ciągnie przyczepę bez hamulców, w trakcie hamowanie ona go pcha całym swoim ciężarem. Szczególnie niebezpieczne może to być na ulicy śliskiej, po deszczu, czy w innych trudnych warunkach drogowych. Doświadczeni kierowcy mówią wtedy, że „ich przyczepa chciała ich wyprzedzić”. Może to się wydawać śmieszne, jednak takie nie jest. Pozna to ktoś, kto znalazł się w takiej sytuacji. A dzieje się tak dlatego, że z jednej strony chcemy trochę zaoszczędzić (bierzemy dużą ilość ciężaru na przyczepę, aby „dwa razy nie jeździć”, oraz ciągnięta przez nasz samochód przyczepa, nie posiada własnego hamulca. Aby wyeliminować przynajmniej jedną przyczynę, można zamontować oś do przyczepy z hamulcem. Wtedy będzie znacznie bezpieczniej, a i spokojnie „trochę” więcej towaru będziemy mogli na przyczepę nałożyć i przewieźć go w ustalone miejsce (nawet po drodze głównej).

Montując oś z hamulcem w przyczepie należy wybrać taki materiał, aby był w miarę mocny i stabilny. Oś z hamulcem można zakupić w sklepie motoryzacyjnym, lub np. na szrocie. To bardzo dobry pomysł, aby w przyczepie mieć sprawny hamulec. Może to oszczędzić nam wielu kłopotów.